Akcesoria dekoracyjne do domu

Na wystrój domu wpływają nie tylko umieszczone w nim sprzęty oraz zastosowana kolorystyka, ale także akcesoria dekoracyjne. Zwłaszcza te ostatnie decydują o charakterze wnętrza i tym, jak jest odbierane przez użytkowników. Wpływ ma tu zarówno ilość elementów dekoracyjnych, jak i ich rodzaj. Zależnie od stylu aranżacji pomieszczenia akcesoria dekoracyjne mogą występować w większej albo mniejszej ilości. Rzadko jednak zdarza się, by mieszkanie zostało zupełnie ich pozbawione. 

Jak urządzić mieszkanie, by było eleganckie, a zarazem miłe i przytulne? Niebagatelną rolę będą odgrywać tu elementy dekoracyjne. O tym, jak wielkie mają znaczenie, doskonale wiedzą dekoratorzy wnętrz. Czasem wystarczy drobny, ale istotny detal, by całkowicie zmienić odbiór wizualny pomieszczenia.

Akcesoria dekoracyjne a styl aranżacji wnętrza

Zastosowane w pomieszczeniu elementy dekoracyjne muszą współgrać ze stylem architektury wnętrz.  Ważne jest również, by poszczególne dekoracje pasowały do siebie nawzajem. Choć niektórzy użytkownicy lubią łączenie różnych stylów i zestawianie ze sobą pozornie niepasujących do siebie elementów (eklektyzm), warto pamiętać, że nawet taki sposób aranżacji wnętrza musi odbywać się według pewnych zasad.

Styl eklektyczny, łączący w sobie sprzęty i akcesoria dekoracyjne wywodzące się z różnych stylów, stanowi pomimo wszystko spójną i harmonijną całość. Czego zatem nie zobaczymy we wnętrzu eklektycznym? Raczej nie powinna się w nim znaleźć pełna przepychu lampa w stylu glamour z podkreślającymi niedoskonałości i znaczenie przemijającego czasu naczyniami wabi-sabi.

Szeroki wybór – szerokie możliwości

Rodzaj zastosowanych we wnętrzu dekoracji zależeć będzie od wielu czynników. Wśród nich do najważniejszych należą:

  • zastosowany styl architektury wnętrz,
  • indywidualne upodobania użytkowników,
  • planowany efekt wizualny i funkcjonalność pomieszczenia,
  • oraz dostępność akcesoriów dekoracyjnych.

Jako że na to ostatnie nie możemy współcześnie narzekać, otwierają się przed nami szerokie możliwości. Do wyboru mamy różnego rodzaju dekoracje ścienne (obrazy, fototapety, naklejki, ozdoby 3D), jak inne rodzaje dekoracji. Wśród szerokiego asortymentu można wymienić chociażby lustra, świeczniki, osłonki na kwiaty, zegary, kwietniki, ramy, dekoracje okienne, porcelanę i wiele, wiele innych.

Popracuj kolorem

Niekiedy istotne znacznie ma nie tyle rodzaj zastosowanej ozdoby, ile jej forma lub kolor. Wystarczy do monochromatycznego, utrzymanego w szarej tonacji pomieszczenia dodać barwny akcent w żywych kolorach, by całkowicie odmienić wnętrze i nadać mu charakteru. Doskonale sprawdzą się w tej roli jaskrawopomarańczowe lub jasnozielone poduszki albo kontrastująca z resztą wystroju jednobarwna ściana o wyrazistym kolorze.

Kolejne pytanie, które powstaje przy tej okazji, to czy wszystkie elementy ozdobne powinny być utrzymane w tej samej kolorystyce. Oczywiście nie ma takiego wymogu. Warto jednak pamiętać, że wprowadzenie zbyt wielu barw, które dodatkowo będą pojawiać się w różnych tonacjach, może wywołać chaos i popsuć efekt wizualny.

Akcesoria dekoracyjne warto zatem dobierać do stylu aranżacji wnętrza, a w przypadku kolorystyki zdecydować się na 2 – 3 barwy.

 

One thought on “Akcesoria dekoracyjne do domu

  1. Wieczorkowa says:

    Ja lubię się bawić przede wszystkim dekoracją przy pomocy szkła. Wszelakiego rodzaju ozdobne butelki, szklanki, misy itd. zawsze świetnie się komponują i można je uzupełnić odpowiednimi dodatkami pokroju zalania wodą i wrzucenia do środka ozdobnych kamieni 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge