Elektryka w domu – najważniejsze wskazówki

Elektryka to niezwykle ważny temat, gdy w grę wchodzi planowanie całej instalacji w mieszkaniu lub w domu. Jak ją wykonać, z jakich materiałów, a przede wszystkim, kto może podjąć się tego zadania. To tylko kilka z wielu pytań, przed jakimi stają zarówno fachowcy, ale i przyszli mieszkańcy domu. Współpraca obydwu jest w stanie zagwarantować, że wykonana instalacja elektryczna będzie bezpieczna, a wszystkie podłączone urządzenia będą należycie działać.

Elektryka – kto za nią odpowiada?

Instalację elektryczną, wedle prawa budowlanego, może wykonać tylko elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia. Nie ma sensu nawet próbować samodzielnie brać się za ten temat. Niuanse mogą spowodować, że niektóre sprzęty nie będą działać tak, jak należy. Naprawy powstałych uszkodzeń okażą się być zbyt skomplikowane i kosztowne, a instalacja nie zaoferuje takich parametrów, które pozwoliłyby na odbiór wykonanych prac.

Elektryka obejmuje kwestie wykonania z odpowiedniego materiału. Niegdyś przewody bazowały na aluminium – materiale kruchym, źle przewodzącym prąd, a do tego szybko ulegającym utlenieniu. Dziś stawia się na przewody z żyłą miedzianą, które sprawdzają się o niebo lepiej. Należy jedynie uwzględniać dostosowanie ich przekroju do obciążenia. Dlaczego to ma tak duże znaczenie? Bo zbyt duży przekrój oznacza wysokie koszty, a zbyt mały ryzyko uszkodzenia instalacji, skąd o krok do zwarcia i pożaru. Elektryka ma być w pełni bezpieczna, dlatego jej fachowe zaplanowanie i wykonanie, to podstawa.

Kto nam da pewność, że instalacja jest nie tylko bezpieczna, ale i w każdym calu właściwie zaprojektowana, a podłączone urządzenia będą prawidłowo dawać? Kolejny specjalista, który dokonuje odbioru instalacji elektrycznej. Jeśli wszystko jest w porządku, parametry się zgadzają, lokalizacja, obciążenie, jak i przekrój przewodów, nie ma problemów. Gdy fachowiec stwierdza jakiekolwiek niedociągnięcia, trzeba najpierw je usunąć lub poprawić, by uzyskać pozytywną ocenę.

Współpraca domowników i specjalistów

Na wagę złota jest dogadywanie się i zrozumienie potrzeb obydwu stron – elektryk ma za zadanie ocenić prawidłowość przeprowadzonej instalacji, ale to domownicy wiedzą, z jakich sprzętów i gdzie będą korzystać. Ta wiedza pozwala specjaliście zaplanować miejsca instalacji gniazd i łączników, zadecydować o ich rodzajach. Rady i doświadczenie elektryka to bardzo ważne elementy, ale bez obustronnej współpracy się nie obejdzie.

Projekt – nie tylko dla bezpieczeństwa

W projekcie instalacji elektrycznej uwzględnia się szereg elementów. Nie można jednak zapominać o takim rozplanowaniu wszystkich przewodów i pozostałych części wchodzących w skład kompletnej sieci, aby w razie czego móc szybko się dostać i dokonać naprawy lub wymiany. To nie detale, lecz obowiązkowe działania.

Elektryka – bez niej nie możemy wyobrazić sobie komfortowego domu i codziennego funkcjonowania. Jeśli cała instalacja jest prawidłowo zaplanowana i zamontowana, nie trzeba o nic więcej się martwić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge