Gotowe domy kanadyjskie, czyli szybki przepis na dom

Gotowe domy kanadyjskie, czyli szybki przepis na dom

W Polsce przez długi czas panowało przekonanie, że trwały i solidny dom może powstać tylko w technologii tradycyjnej. Nic więc dziwnego, że na gotowe domy kanadyjskie potencjalni inwestorzy spoglądali początkowo raczej nieufnie. Co zmieniło się w ich postrzeganiu i dlatego dziś cieszą się coraz większą popularnością? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Gotowe domy kanadyjskie wśród potencjalnych odbiorców mają sprzeczne opinie. Jedni zachwycają się ich technologią i możliwościami, jakie dają inwestorom, inni przytaczają wady tego rozwiązania. Jego przeciwnicy, wokół domów o konstrukcji drewnianej, zbudowali wiele mitów, które wciąż pokutują w społeczeństwie. Na szczęście pojawiło się światełko w tunelu. Inwestorzy, bardziej świadomi technologii, jaką niosą ze sobą gotowe domy kanadyjskie, coraz liczniej decydują się na ich budowę.

Domy szkieletowe w Polsce. Trudne początki

Gotowe domy kanadyjskie pojawiły się w Polsce już na początki lat 90. Niestety początki nie były łatwe. Choć klimat jest u nas podobny jak w Kanadzie, a materiału niezbędnego do budowy domów mamy w kraju pod dostatkiem, to w czasie, kiedy technologia wchodziła na polski rynek, brakowało fachowców z rzetelną i ugruntowaną wiedzą.

W efekcie budową zajmowały się firmy, które nie posiadały odpowiedniego know-how. Właśnie ta luka w wiedzy pociągnęła za sobą popełnienie karygodnych błędów. Na ich skutki nie trzeba było długo czekać. W społeczeństwie pojawiły się opinie, że gotowe domy kanadyjskie są nietrwałe i kiepskiej jakości.

A gdyby jednak zbudować dom kanadyjski zgodnie z najrzetelniejszą wiedzą, jaka istnieje na temat tej technologii? Czy nadal byłby kiepskiej jakości? Przecież domy kanadyjskie od lat buduje się z powodzeniem w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Skandynawii. Ba, w tej technologii powstają nawet wielkie gmachy, takie jak hotele, rezydencje gwiazd Hollywood, biblioteki i szkoły.

Aby zrozumieć, na czym naprawdę polega technologia i jakie ma zalety, warto poznać ją bliżej.

Gotowe domy kanadyjskie – wady i zalety

Ogromną zaletą domów szkieletowych jest to, że mogą być wznoszone ok. 5 razy szybciej, niż te w technologii tradycyjnej. Ich przewaga nad domami murowanymi zaznacza się też w tym, że przy ewentualnej pomyłce zaistniałej w trakcie budowy, popełniony błąd może być stosunkowo łatwo i szybko naprawiony.

Gotowe domy szkieletowe będą dobrze spełniały swoją funkcję, jeśli zastosujemy do nich odpowiednie materiały. Niestety wiele obecnych na rynku firm, pracujących w tej technologii nadal zapomina, że konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości drewna, które poddano wcześniej specjalnej obróbce. Drewno musi być czterostronnie strugane  i suszone komorowo. Do budowy można zastosować belki, które przeszły proces przemysłowego suszenia i wykazują wilgotność nie wyższą niż 18%.

Ogromnym atutem domów szkieletowych jest też to, że dom zaczyna się ocieplać natychmiast po włączeniu ogrzewania. Podczas gdy domy drewniane ogrzewają się w ciągu godziny, murowane potrzebują na to, co najmniej kilka godzin.

Przeciwnicy technologii podnoszą, że gotowe domy kanadyjskie nie są przystosowane do szafek wiszących. Oczywiście nie jest to prawdą. W ścianach domów szkieletowych, co ok. 40 cm znajdują się solidne, drewniane belki, które stanowią szkielet domu. Szafki wiszące, lustra i inne wiszące przedmioty  montuje się właśnie na tych belkach.

Ogromnym atutem domów szkieletowych jest też to, że są niezwykle łatwe w przebudowie i rozbudowie. Jeśli postanowisz zrobić w ścianie jeszcze jedno okno, też nie będzie z tym problemu.

Jak widać, gotowe domy kanadyjskie mają wiele zalet. Decydując się na ich budowę, warto jednak skorzystać z usług sprawdzonego wykonawcy.

 

One thought on “Gotowe domy kanadyjskie, czyli szybki przepis na dom

  1. Max W. says:

    Domy te zaczynają zdobywać powoli coraz większą grupę zwolenników. Konstrukcja takiego domu jest bardzo trwała, przy dobrym projekcie i prawidłowym wykonaniu zapewni wieloletnie zadowolenie domowników. Szczególnie dla osób ceniących oszczędny styl detalu architektonicznego i funkcjonalne rozwiązania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge