Kinkiety do wymagających pomieszczeń

Subtelne i stonowane światło płynące z kinkietów, idealnie pasuje do przytulnych sypialni. Wbrew pozorom, równie dobrze sprawdza się w miejscu pracy. Z powodzeniem może zastąpić lampkę biurkową, oszczędzając miejsca na blacie, a przy okazji oferując niebanalny efekt wizualny. W długich przedpokojach kinkiety ułatwiają poruszanie się po zmroku, a czy nadają się do najbardziej wymagających pomieszczeń w naszych domach? Mowa o kuchni i łazience. Tutaj spędzamy sporo czasu, ale pomieszczenia te zmagają się z większą wilgotnością i wyższą podatnością na zabrudzenia. Czy kinkiet to dobry pomysł?

Zalety opraw oświetleniowych w postaci kinkietów

Kinkiety są w stanie zaoszczędzić miejsca na podłodze. Najczęściej łatwiej wygospodarować nam fragment wolnej ściany, by zainstalować wybraną lampę, aniżeli szukać idealnego miejsca na lampę podłogową. Z kolei oświetlenie wiszące to ten typ lamp, który nie zapewni komfortowych warunków do pracy przy blacie w kuchni czy też podczas wykonywania makijażu. Lampy wiszące powodują tworzenie się ceni, nierzadko odblasków. Do czynności wykonywanych w łazience oraz kuchni, które wymagają precyzji, taki sposób oświetlenia to zbyt mało.

Stawiając na kinkiety zyskujemy na wyjątkowym efekcie wizualnym. Oświetleniu, które spełnia funkcje dodatkowe oraz dekoracyjne. Doświetla ciemne kąty w kuchni, by wygodnie przyrządzać dania na blacie roboczym lub korzystać ze zlewu. W łazience zaś kinkiety, odpowiednio dobrane i zamontowane, gwarantują doskonałe warunki do wykonania perfekcyjnego makijażu.

Sposób montażu i dobór opraw oświetleniowych

Kwestie wizualne są ważne, bowiem kinkiety powinny pasować do aranżacji wnętrza. To jednak nie wszystkie aspekty, na które musimy zwrócić uwagę. Zacznijmy od miejsca, w którym zagoszczą. W kuchni spełniają rolę oświetlenia dodatkowego. Najczęściej montowane są przy blacie roboczym, w okolicach zlewu czy kuchenki. Wszędzie tam, gdzie przygotowujemy posiłki i sprzątamy. Równie dobrze mogą zagościć przy ścianie, jeśli postanowiliśmy w tym miejscu ustawić stół kuchenny.

W łazience kinkiety montujemy w najbardziej newralgicznym punkcie – przy lustrze. Jeśli to ostatnie jest poziome, dobrze sprawdzi się kinkiet podłużny oferujący kilka źródeł światła. Pionowe lustro wymaga zamontowania kinkietów po obu jego stronach, symetrycznie.

Kinkiety łazienkowe muszą być opatrzone ochroną klasy IP44, która decyduje o ich podwyższonej odporności na wilgoć. W kuchni zaś warto stawiać na oprawy niezbyt ozdobne, bez dużej liczby elementów, ponieważ trudno będzie utrzymać je w czystości.

Stylistyka – klosz czy abażur?

Kinkiet to konstrukcja bardzo często zakończona kloszem bądź abażurem. Które rozwiązanie wybrać? Najlepiej dopasowane do aranżacji wnętrza. Pamiętając jednak o warunkach, jakie panują w poszczególnych pomieszczeniach, konieczności utrzymania w czystości oraz funkcjach, jakie ma spełniać ten typ oświetlenia.

Skorzystajmy z subtelnego światła i sprawdzonego sposobu na doświetlenie ciemnych kątów. Stwórzmy sobie doskonale oświetlone miejsce do porannej toalety oraz przyrządzania posiłków.

 

One thought on “Kinkiety do wymagających pomieszczeń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge