Klimatyzer a klimatyzator – czym się różnią?

Klimatyzer a klimatyzator – które urządzenie wybrać? Wątpliwości pojawiają się głównie w sezonie letnim, gdy szuka się sposobu na przetrwanie upału w mieszkaniu czy domu. Zakup rozważa się niekiedy również ze względu na możliwość dogrzewania domowych wnętrz, w sezonie jesienno-zimowym. Czym się różnią te dwa urządzenia? Kiedy i na które z nich warto postawić? Sprawdźmy!

Klimatyzer a klimatyzator – podstawowe różnice

Klimatyzer to urządzenie, które łączy cechy klasycznego wentylatora, jak i tradycyjnego klimatyzatora. Bardzo ciekawa alternatywa. Cechuje je mobilność, niewielka waga i małe rozmiary. Kliamtyzer schładza gorące powietrze, które dostaje się do jego wnętrza, a wypuszcza wilgotne i sprawiające wrażenie orzeźwiającego. Mechanizm schładzania polega na przechodzeniu zassanego powietrza przez nawilżone wkłady. To dzięki takiej konstrukcji we wnętrzach robi się nie tylko chłodniej, ale i przyjemnie orzeźwiająco.

Klimatyzator jest duży, ciężki, kosztowny i montowany na stałe. Jego zadaniem jest nie tylko chłodzenie. W zależności od wybranego modelu, jesienią czy zimą może również ogrzewać domowe wnętrza. Ponadto nadaje się do osuszania. Jest w stanie dać przyjemny chłód lub pożądane ciepło, w dość dużych pomieszczeniach.

Klimatyzer a klimatyzator – mamy zalety, funkcjonalności, a co z minusami? Tak naprawdę wiele zależy od tego, jakie są potrzeby domowników. Zanim jednak o tym, przyjrzyjmy się obiektywnym minusom. Klimatyzer nie obniża temperatury w pomieszczeniach, a jedynie oferuje chłodne i orzeźwiające powietrze. Poprawia zatem komfort przebywania we wnętrzach, ale nie większych, niż mających 30 m2. Do tego trzeba brać pod uwagę wilgotność, której nadmiar w mieszkaniach czy domach, nie wpływa korzystnie na konstrukcje budynków.

Klimatyzator wymaga przede wszystkim kosztownej i złożonej instalacji. Samo urządzenie jest drogie, a do tego nie obejdzie się bez fachowej pomocy w montażu. Nie da się go przenieść, a estetyka pozostawia wiele do życzenia. Jego praca jest dość głośna, do tego może wysuszać powietrze.

Potrzeby domowników

Zalety i wady – posiadają je obydwa urządzenia, ale to od potrzeb domowników zależy, co tak naprawdę będzie zaletą, a co wadą. Klimatyzer a klimatyzator – jeśli któreś z nich zostanie dopasowane indywidualnie i będzie spełniało oczekiwania użytkowników, minusy staną się zwyczajnie niezauważalne.

Klimatyzator będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą nie tylko móc obniżać temperaturę w pomieszczeniach upalnym latem, ale i dogrzewać się jesienią czy zimą. Montaż na stałe oznacza, że nie trzeba przenosić urządzenia, tym bardziej że obejmuje ono swoim działaniem znacznie większą powierzchnię, niż klimatyzer. Kosztowny i trudny montaż? Z pomocą fachowca, a do tego wybierając odpowiedni jakościowo sprzęt, można myśleć o tym, jak o inwestycji w podnoszenie komfortu.

Klimatyzer sprawdza się zaś w małych wnętrzach. Odpowiadać będzie użytkownikom, którzy tylko raz na jakiś czas potrzebują nieco schłodzenia, orzeźwiającej mgiełki powietrza. Liczą również na możliwość korzystania z klimatyzera w różnych wnętrzach.

Funkcjonalnie i estetycznie

Klimatyzator stacjonarny wydaje się być mniej estetyczny, ale spójrzmy na to z innej strony. Zamontowany wysoko na ścianie, w dużym pomieszczeniu, nowoczesny, wcale nie musi negatywnie wpływać na aranżację. Klimatyzer przecież również pozostaje widoczny, choć na czas wizyty gości, można go po prostu wynieść do innego pokoju.

Obydwa urządzenia są funkcjonalne, choć różnią się liczbą możliwości zastosowania. Jedno i drugie może być ustawiane pod względem parametrów. Klimatyzator zwykle posiada pilot służący do jego obsługi. Klimatyzer za to mamy pod ręką, więc bez trudu go obsługujemy.

Dopasowanie do własnych potrzeb – to najważniejsze! W końcu chodzi o komfort podczas użytkowania. Klimatyzer a klimatyzator? Korzystając z takich wskazówek, udaje się rozwiać wszelkie wątpliwości. Wady urządzeń stają się za to, tak naprawdę mało zauważalne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge