Kredyt na działkę budowlaną. Co musisz wiedzieć?

Kredyt na działkę budowlaną. Co musisz wiedzieć?

Spełnienie marzeń o własnym domu z ogrodem nie zawsze jest możliwe bez zaciągania zobowiązań finansowych. W ich ziszczeniu może pomóc kredyt na działkę budowlaną. Choć większość z nas nie lubi się zadłużać, często po prostu nie ma innej możliwości i jest to jedyna droga do spełniania marzeń.

Zaciągnąć kredyt na działkę budowlaną jednak wcale nie jest tak prosto. Choć teoretycznie jest to takie samo narzędzie finansowe, jak kredyt hipoteczny zaciągany na budowę domu lub zakup mieszkania, banki nie zawsze godzą się na przyznawanie go na taki właśnie cel. Dlatego, zanim zaczniesz wędrówkę po bankach, dowiedz się kilku istotnych szczegółów na temat tego zobowiązania i sprawdź, czy masz szansę na jego uzyskanie.

Kredyt na działkę budowlaną – czy to właściwy cel?

Określając warunki udzielania kredytów hipotecznych, banki ustalają też cel, na jaki takie kredyty mogą być zaciągane. Niestety czasem zdarza się, że sam zakup działki jako cel nie jest akceptowalny. W innych z kolei bankach możliwe jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości albo budowę domu, a nie ma możliwości łączenia celów – zakup gruntu + budowa domu. Znalezienie odpowiedniej oferty bankowej wymaga czasu, cierpliwości i wytrwałości w odwiedzaniu kolejnych placówek bankowych. Można też skorzystać z porównywarki ofert online, co znacznie skraca czas poszukiwań.

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Jednym z podstawowych kryteriów przy udzielaniu kredytów hipotecznych jest zdolność kredytowa wnioskodawcy. O tej możemy mówić, jeśli zainteresowany może pochwalić się wystarczająco wysokimi zarobkami oraz stałym zatrudnieniem. Bank zwraca uwagę na to, by osiągane przez wnioskodawcę dochody pozwoliły mu spłacać co miesiąc ratę kredytu i jednocześnie utrzymać siebie oraz osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym.

Dlaczego wpis do hipoteki jest konieczny?

Kredyt na działkę budowlaną oznacza zazwyczaj, że bank będzie chciał zabezpieczyć zaciągnięte zobowiązanie na nieruchomości. Jeśli celem kredytu jest zakup oraz budowa domu, wtedy bank prawdopodobnie postanowi o zabezpieczeniu kredytu właśnie na nowo zabudowanej nieruchomości. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli celem jest sam zakup niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Na wpis takiej działki do hipoteki część banków może się nie zgodzić. Wtedy wnioskodawcy pozostaje zabezpieczenie kredytu na innej nieruchomości.

Spełniasz warunki – zgromadź niezbędne dokumenty

Kredyt na działkę budowlaną zaciągany jest nie tylko na podstawie zdolności kredytowej wnioskodawcy, ale również dokumentacji dotyczącej samej nieruchomości. Przede wszystkim bank musi wiedzieć, że grunt może posłużyć celowi, o jakim zapewnia zainteresowany. Dlatego konieczne jest przedłożenie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania konkretnej nieruchomości albo zaświadczenia o przeznaczeniu gruntu w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego. Konieczny jest również wypis i wyrys z rejestru gruntów oraz odpis z księgi wieczystej, z którego dowiemy się, kto jest właścicielem działki i czy ciążą na niej jakieś zobowiązania (ustanowiona hipoteka albo służebność).

To jeszcze nie wszystkie dokumenty, jakie trzeba zgromadzić, zaciągając kredyt na działkę budowlaną. Bank udostępnia wnioskodawcom listę niezbędnych dokumentów, które ci powinni złożyć wraz z wnioskiem o kredyt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge