Kuchenna wyspa nadal w modzie

Kuchenna wyspa nadal w modzie

W naszych mieszkaniach kuchenna wyspa stanowi coraz częstszy element wystroju. Towarzyszy różnym stylom aranżacyjnym, a postrzegana jest nie tylko jako modny akcent, ale także funkcjonalne rozwiązanie. Za co ją kochamy?

W przeszłości kuchenna wyspa kojarzona była głównie z pomieszczeniami cechującymi się dużą powierzchnią. Obecnie na taką aranżację decyduje się też coraz więcej inwestorów, dysponujących niewielką kuchnią. W niektórych przypadkach wyspa może zostać zastąpiona półwyspem.

Kuchenna wyspa – na granicy stref funkcjonalnych

Kuchnia otwarta na salon ma wiele zalet, ale niestety nie jest wolna od wad. Wśród tych pierwszych należy wymienić to, że sprzyja życiu rodzinnemu i pozwala domownikom spędzać wspólnie więcej czasu. Wadą natomiast jest to, że granice pomiędzy obu pomieszczeniami zacierają się, co nie zawsze jest zjawiskiem wygodnym. Osoby, które preferują choćby wizualne ich wydzielenie, mogą na granicy kuchni i salonu zaaranżować wyspę. Ta w widoczny sposób oddzieli oba pomieszczenia i pozwoli choć w części ukryć to, co pozostawimy na kuchennym blacie.

Dodatkowa przestrzeń robocza

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że rezygnując z kuchni wydzielonej jako osobne pomieszczenie, tracimy też sporo miejsca, przy którym zazwyczaj ustawiane są kuchenne szafki. Jeśli w miejscu wyburzonej ściany zostanie zaaranżowana kuchenna wyspa, inwestor zyska możliwość ustawienia dodatkowych szafek, ale też powiększy blat roboczy. Warto też zwrócić uwagę na to, że decydując się na blat roboczy przynajmniej z dwóch różnych stron, zdecydowanie poprawiamy funkcjonalność kuchni. Dzięki temu łatwiej będzie odstawić nieużywane naczynia, czy wyciągnięte z piekarnika potrawy.

Kuchenna wyspa zamiast stołu

Przy kuchennej wyspie często ustawiane są hokery lub zwykłe krzesła. W ten sposób użytkownicy zyskują dodatkowe miejsce, przy którym można usiąść z filiżanką kawy lub podczas posiłku. Taka aranżacja doskonale sprawdza się, jeśli lubimy siedzieć w kuchni, rozmawiając z krzątającym się po kuchni gospodarzem. Z kolei w niewielkich wnętrzach kuchenna wyspa, przy której zostaną zaaranżowane miejsca siedzące, może całkowicie zastąpić stół, a to pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca.

Blat roboczy i dodatkowe funkcje

Niektórzy inwestorzy decydują się na zaaranżowanie wyspy, która oprócz dodatkowego miejsca do przechowywania oraz blatu roboczego będzie pełniła też inną rolę. Zdarza się, że umieszcza się na niej zlewozmywak albo płytę grzewczą. Takie rozwiązanie może być bardzo wygodne, jednak należy pamiętać, że wiąże się z koniecznością doprowadzenia do wyspy odpowiednich instalacji. O tym natomiast należy pomyśleć już na etapie remontu mieszkania.

Zadania kuchennej wyspy

Aranżacje z kuchenną wyspą powstają nie tylko ze względu na panującą w architekturze wnętrz modę, a przede wszystkim po to, by usprawnić pracę w kuchni i podnieść komfort użytkowania pomieszczenia. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na jej umiejscowienie oraz wielkość. Kuchenna wyspa nie powinna ograniczać możliwości swobodnego poruszania się, czy zakłócać przebiegu ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu. Dlatego planując aranżację tego wnętrza, należy zachować odpowiednie proporcje wyspy względem całego pomieszczenia oraz odległości od innych mebli, w tym ustawionych przy ścianie szafek kuchennych.

Kuchnia często jest nazywana sercem domu. Stanowi miejsce spotkań rodziny i znajomych, ale jeśli zostanie połączona z salonem także przestrzeń reprezentacyjną domu. Zaaranżowana w niej kuchenna wyspa może poprawić jej funkcjonalność i podnieść komfort użytkowania wnętrza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge