Lampy wiszące na salonach

Umieszczanie lampy wiszącej w centralnym punkcie sufitu nie jest koniecznością, a nierzadko może przynieść nawet nieoczekiwane efekty. Sposób wyboru lamp wiszących, miejsce ich montażu czy zastosowane źródło światła, zależeć będą od powierzchni, jaką dysponujemy oraz jej kształtu. Sprawdzamy, w jaki sposób dobierać lampy wiszące, by nasze salony stały się wyjątkowymi w każdym calu.

Centralnie czy niekoniecznie?

Salon w kształcie kwadratu bądź prostokąta, harmonijny pod względem aranżacji, to świetna okazja, by zastosować lampę wiszącą na środku sufitu. Jeśli będzie także opiewała na geometryczny kształt, równomiernie oświetli całe pomieszczenie. Zarówno oświetlenie, jak i wystrój wnętrza dadzą poczucie uporządkowania. To kompozycja, która wciąż trafia w nasze gusta, bo pozwala uzyskać wrażenie bezpiecznej, domowej przestrzeni. To jednak nie wszystkie możliwości.

Lampy wiszące często występują w parze bądź nawet w grupach. Taka opcja sprawdza się przy niewymiarowych salonach bądź tych, gdzie oświetleniem wydzielamy poszczególne strefy. Kilka lamp zastosowanych na suficie może pochodzić z tego samego kompletu, ale nie musi. Jeśli koncepcja zaczyna się i kończy na doskonale oświetlonym salonie i wciąż chcemy mieć poczucie symetrycznej, precyzyjnie zaaranżowanej i harmonijnej przestrzeni, dwie lampy w tym samym stylu będą pożądanymi.

Gdy światłem wydzielamy strefy w całym salonie, nawet tym najmniejszym, można postawić nawet na kilka lamp wiszących, gdzie każda znajdzie swoje miejsce w centralnym punkcie fragmentu sufitu, ale stanowiącym jedynie część z całości.

Odważne aranżacje nie muszą zaskakiwać jedynie fantazyjnymi projektami. Gdy salon jest przytulnym, przyjaznym w odbiorze i o pożądanej atmosferze, ale brak mu nuty tego „czegoś”, lampy wiszące można zamontować niekoniecznie symetrycznie. Światło pozostawia mnóstwo możliwości względem kreowania przestrzeni i warto wykorzystać ten aspekt.

Dopasowanie do aranżacji

Oświetlenie będziemy wybierać na samym końcu, bo i ono musi pasować do wystroju wnętrza. Czym innym są propozycje widziane bezpośrednio w sklepie czy w sieci, pośród sklepów internetowych, a czym innym efekty, jakie uzyskujemy z ich pomocą w domu. Trzeba mieć na uwadze, w jaki wystrój do tej pory zainwestowaliśmy. Piękną będzie bowiem ta lampa wisząca, która idealnie wkomponuje się w aranżację salonu, a nie ta, która wyeksponowana w sklepie zwraca na siebie uwagę.

Nie zapominając o funkcjonalności

Kwestie wizualne i miejsce montażu to nie wszystko. Nasze lampy wiszące wciąż muszą pozostawać praktycznymi, a światło funkcjonalnym. Tylko dzięki temu będziemy mogli liczyć na komfort użytkowania salonu.

Nie zapominajmy zatem o obszerności konstrukcji i wysokości, na jakiej zostanie powieszona. Uwzględniajmy moc i rodzaj źródła światła. Inspirujmy się nowoczesnymi projektami, chociażby wykorzystującymi ledy, ale bez dokonywania tylko i wyłącznie „modnych” zakupów oświetleniowych. Trzymając się tych wskazówek, nabyte lampy wiszące spełnią wszystkie nasze oczekiwania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge