Opakowania ekologiczne – to znaczy jakie?

Świadomość ekologiczna we wszystkich dziedzinach życia stanowi obecnie jedną z najważniejszych kwestii dla nas wszystkich. Szczególnie dużo mówi się o niej w przypadku opakowań. Jakie powinny być i z czego się składać, żeby spełniały restrykcyjne normy? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.

Dlaczego firmy stawiają na opakowania ekologiczne?

Gdy mówimy o opakowaniach ekologicznych, najczęściej mamy na myśli pudełka i torebki wykonane z tworzyw pochodzących z recyklingu. Proces ten pozwala na wielokrotne wykorzystanie tego samego surowca do wytwarzania nowych produktów.

Dzięki temu do produkcji opakowań nie potrzeba dużej ilości nowych materiałów. A to przekłada się na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do wytworzenia nowych towarów. Recykling działa zatem na korzyść biznesu i ekologii również w kwestii wytwarzania i wielokrotnego przetwarzania opakowań.

Jakie ekologiczne opakowania można znaleźć na rynku?

Coraz bardziej restrykcyjne normy prawne, wynikające z dyrektywy unijnej, a także naciski ze strony klientów, którzy bardzo świadomie podchodzą do zakupów oraz ochrony środowiska naturalnego, sprawiają, że praktycznie każdy producent opakowań szuka nowych rozwiązań opakowaniowych, które sprostałyby oczekiwaniom nowoczesnego świata.

Do jakich konceptów doszli? Powszechnie znów zaczyna się używać opakowań zwrotnych. Prym w tym temacie wiodą oczywiście butelki, na które wprowadza się kaucje.

Oprócz nich stosuje się szereg materiał, które można bez przeszkód poddawać recyklingowi. Coraz chętniej wytwórcy opakowań rezygnują z pakowania swoich produktów w tworzywa sztuczne. Starają się zmniejszać ich ilość, zwłaszcza jeśli są to materiały niemożliwe do ponownego użycia.

W zamian wykorzystuje się papierowe i kartonowe pudełka lub torby. Często spotyka się nawet opakowania w pełni ekologiczne – z szarego papieru pochodzącego z recyklingu. Wytwórcy nawet nie próbują ukryć jego koloru, a konsumenci chętnie decydują się właśnie na produkty pakowane w ten sposób. Tak zabezpiecza się nawet przedmioty z wyższej półki cenowej lub należące do klasy premium.

W wielu przypadkach konsumenci deklarują, że są wręcz gotowi zapłacić więcej za produkt, byle był naturalny i był zapakowany w ekologiczny materiał.

Sporym zainteresowaniem oprócz papieru i kartonu cieszą się także torby lniane. Co ciekawe wszystkie trzy kategorie opakowań sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku zabezpieczania żywności. Z jednej strony chronią ją bowiem przed zabrudzeniem, a z drugiej strony umożliwiają dostęp powietrza, dzięki czemu na powierzchni produktów nie rozwijają się przedwcześnie szkodliwe pleśni.

Ekologiczne, czyli używane wielokrotnie

Paradoksalnie niektóre opakowania z tworzyw sztucznych mogą być uznane za ekologiczne. Powinny być jednak wykonane z surowców nadających się do późniejszego przetworzenia. Warto szukać opakowań z tworzyw, które są trwałe, praktyczne i pozwalają na wielokrotne użycie.

Spore znaczenie ma to także w przypadku nowego trendu, który zdobywa szerokie grono zwolenników w całej Europie. Precykling stawia bowiem na sprzedaż towarów bez opakowań jednostkowych lub zbiorczych. W sklepach tego typu nabywa się do własnych pudełek lub toreb rozmaite artykuły spożywcze w ilościach, które dokładnie odpowiadają potrzebom klienta.

W ten sposób opakowania wielokrotnego użytku wpływają na zmniejszenie ilości produkowanych każdego dnia odpadów opakowaniowych, a przy tym pomagają wprowadzić w życie filozofię zero waste, zakładającą między innymi niemarnowanie żywności.

Gospodarowanie odpadami w domach

Opakowania ekologiczne poddaje się recyklingowi. Proces ten rozpoczyna się w domu każdego z nas. Należy bezwzględnie sortować wszystkie śmieci i dzielić je na ściśle określone kategorie:

  • szkło,
  • metal i tworzywa sztuczne,
  • papier i karton,
  • odpady bio,
  • odpady zmieszane.

Tylko ostatnia z kategorii nie może być poddawana recyklingowi. Trzy pierwsze prowadzą do uzyskania recyklatu, który łatwo wykorzystać ponownie do wytworzenia kolejnych opakowań na nowe produkty. Odpady bio z kolei kompostuje się, zatem również są w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego.

Celem segregacji odpadów opakowaniowych jest ograniczenie masy odpadów zmieszanych do zupełnego minimum. Dzięki temu na wysypiskach będzie zalegać mniej śmieci. A to oznacza czystsze środowisko naturalne.

Opakowania ekologiczne – przyszłość pakowania

Coraz więcej firm stawia na opakowania proekologiczne. Dlaczego? Ponieważ użyte do ich wyprodukowania surowce daje się wielokrotnie przetwarzać, co zmniejsza zużycie pierwotnych surowców i energii potrzebnej do stworzenia nowego opakowania. A to równocześnie pozwala zadbać o środowisko i zoptymalizować procesy produkcyjne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge