Oświetlenie industrialne. Czy pasuje do mojego wnętrza?

Moda na stylistykę industrialną przyszła do nas wprost ze Stanów Zjednoczonych. Pomieszczenia, w których takowa zapanuje, a gdzie uzupełni ją oświetlenie industrialne, są wysoce estetyczne, ale i nie brakuje im pożądanego minimalizmu. Praktycznie brak jakichkolwiek ozdób bądź w takim wydaniu, które jest wyjątkowo subtelne. Stylistyka tego typu jest zwyczajnie praktyczna, a przy tym nie brak jej wyrazistości, jakiej poszukuje każdy indywidualista.

Oświetlenie industrialne – kolorystyka i kształty

Wnętrza urządzone w stylu industrialnym lubią przede wszystkim prostotę. Ta jednak nie oznacza, że musi być banalnie i nudno. Wręcz przeciwnie. Stonowane barwy dają w dużej mierze poczucie harmonii. Uspokajają wnętrza, które są duże i obfitują w sporą liczbę elementów. Do tego proste kształty, które dopełniają całości, a także są praktyczne i najlepiej spełniają swoje funkcje użytkowe. Zarówno dominując wśród mebli, jak i innych elementów wyposażenia. Oświetlenie industrialne to z kolei element, który łączy w sobie funkcje użytkowe oraz dekoracyjne.

Skoro mówimy o prostocie, to gdzie miejsce na aspekt dekoracyjny? Otóż światło samo w sobie nim jest. Prosta lampa, w białym czy czarnym kolorze, na pierwszy rzut oka może nie zachwycać. Jeśli jednak zagości w odpowiednim miejscu, z jednej strony oświetli w pożądany sposób, a z drugiej snop światła będzie jednocześnie dodatkiem. Tą brakującą dekoracją, której styl industrialny sam w sobie nie znosi zbyt dobrze.

Biorąc pod uwagę kolorystykę, do wyboru mamy nie tylko biele i czernie, które wpisują się w najbardziej nowoczesne aranżacje. Równie dobrze można wybrać ciepłe beże, które w połączeniu z surowymi materiałami, nadadzą im nieco łagodniejszego wymiaru. Zważmy na fakt, że jasne barwy ciekawie komponują się z mocnymi kolorami. Kontrastowa żywa czerwień czy też wcześniej wspomniana czerń, z szarością się nie kłócą.

Materiały

Styl industrialny to często obecny metal. Nierzadko chromowany, ale i chętnie wybierany miedziany, który przypomina starą blachę. Na rynku jest ogromny wybór lamp tego typu, choć można pokusić się o samodzielne wykonania. Przerobienie starej lampy, która od dawna bezużytecznie zajmuje miejsce w piwnicy. Stworzenie konstrukcji, która jest prosta, nie wymaga nakładów finansowych, ale pod względem efektu końcowego, zachwyca i satysfakcjonuje.

Jak rozmieszczać lampy industrialne

Wybór takiej charakterystycznej lampy to początek drogi do wymarzonej aranżacji wnętrza. Dobrze jest wiedzieć, jak ją umieścić, by spełniała swoje funkcje i doskonale się prezentowała.

Na bocznych ścianach czy może gdzieś pośrodku? Oświetlenie industrialne najlepiej sprawdza się zawieszone centralnie nad stołem bądź pod sufitem, jeśli ma spełniać funkcje oświetlenia głównego. Choć z tym rodzajem lamp, można nadać charakteru praktycznie każdej aranżacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge