Oświetlenie w łazience, któremu się nie oprzesz!

Magiczna łazienka w niewielkim mieszkaniu? To możliwe, jeśli zaplanujemy odpowiednio poszczególne elementy. Zarówno wyposażenia, jak i wystroju. Nawet w najmniejszej, niewymiarowej łazience, w której znalazło się miejsce tylko i wyłącznie na niezbędną armaturę, prysznic czy też wannę oraz kilka szafek, można stworzyć wyjątkowy klimat. Zachowując walory praktyczne i sprawiając, że odpoczynek w gorącej wodzie i pachnącej pianie, przyniesie ukojenie napiętemu ciału.

Jakie powinny być lampy łazienkowe?

Bardzo dużo możliwości da nam oświetlenie łazienkowe. Musi spełniać kilka funkcji i to właśnie pod tym względem dopasujemy je do swojej łazienki. Warto wyróżnić poszczególne strefy, bowiem każda będzie wymagać innych rozwiązań. I nie trzeba bać się tego, że pośród ograniczonego metrażu nie uda się stworzyć nic, poza praktyczną przestrzenią. Kilka trików, dobrych wyborów i ciekawych produktów, a łazienka zyska na zupełnie innym wydaniu.

Musimy zająć się oświetleniem strefy umywalkowej i lustra, a także oświetleniem głównym. Do tego miejscem, w którym zagości kabina prysznicowa lub wanna. Lampy łazienkowe każdorazowo powinny być wybrane w taki sposób, by radzić sobie z wyższą wilgotnością, jaka panuje w łazience. To czynnik identyczny dla wszystkich opraw, niezależnie od stref, w jakich je umieszczamy.

W zależności od tego, gdzie umieścimy swoje lampy, przyjdzie nam zadecydować o konstrukcji, źródle światła oraz jego barwie. W okolicach umywalki, a w szczególności lustra, nie może zabraknąć wyraźnego oświetlenia. Najlepiej rozmieszczonego symetrycznie i w odległości 70 cm od lustra, po obydwu jego stronach, by zagwarantować równomierne oświetlenie twarzy. Barwa światła musi być zbliżoną do dziennej, ponieważ nad umywalką wykonujemy zwykle czynności pielęgnacyjne bądź makijaż.

Główne światło powinno być najbardziej wyraziste i oświetlające ogólną przestrzeń. Zapewni komfort użytkowania całej łazienki, jak i pozwoli swobodnie utrzymać ją w porządku. Z kolei lampy łazienkowe, które zagoszczą w okolicy brodzika czy wanny, powinny być stosunkowo niewielkie, najlepiej o ciepłej barwie światła, dla stworzenia wyjątkowego nastroju.

Aranżacja i odpowiednie lampy

Oświetlenie łazienkowe powinno być spójne aranżacyjnie z wystrojem całej łazienki. Ta tradycyjna czy też urządzona w stylu rustykalnym, dobrze będzie się komponować z kształtnymi kinkietami. Nowoczesna zostanie podkreślona i zyska na charakterze, gdy zagoszczą w niej proste, ale precyzyjnie wykonane, z nowoczesnych materiałów, niewielkie lampy. Oferujące chociażby ledowe źródło światła.

Znajdziemy i takie projekty łazienek, gdzie koncepcja połączenia nowoczesnych punktowych źródeł światła, z tymi klasycznymi czy nawet tradycyjnymi, przyniesie bardzo ciekawe efekty. Możliwości jest wiele i jeśli tylko dobrze przemyślimy, jak ma wyglądać nasza łazienka, z powodzeniem uda się stworzyć idealne wnętrza. Na czas pielęgnacji, ale i relaksu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge