Oświetlenie schodów ze spot light

Schody w naszych domach mogą być wyeksponowane, jeśli zostały wykonane w ciekawy sposób. Jednocześnie nie musi im brakować walorów bezpieczeństwa, o ile zadbamy, poza właściwą konstrukcją, o należyte ich oświetlenie. Najczęściej podświetlamy je z pomocą listw lub taśm ledowych, które przy okazji dają fajne efekty wizualne. Na ścianach montujemy popularne i lubiane kinkiety. My postanowiliśmy przyjrzeć się propozycji spot lightów, które dają jeszcze więcej możliwości.

Wyraziście, ale nie oślepiając

Światło padające na schody musi być rozproszone równomiernie. Gwarantować ma nam komfortowe i bezpieczne poruszanie się po tak stworzonej konstrukcji. W tej roli sprawdzają się wspomniane listwy czy taśmy led, ale to nie wszystko. Dobrze jest zamontować światło na ścianach, by rozjaśnić większe fragmenty przestrzeni, po których wspinamy się w górę lub schodzimy w dół.

Zamiast tradycyjnych kinkietów warto postawić na alternatywę, jaką stanowi funkcjonalny typ oświetlenia – spot light. Największa przewaga tego rozwiązania, to możliwość wykorzystania ruchomości źródeł światła. Można pokusić się o długą szynę z kilkoma spotami i każdy skierować w inną stronę. Część przeznaczyć, by światło padało bezpośrednio na stopnie, natomiast chociażby środkowe punkty spośród szyny, skierować na dekoracje, obrazy lub fotografie, widniejące na ścianach. Łączymy w ten sposób praktyczne oświetlenie z dekoracyjnymi efektami.

Zaletą spotów, jeśli bierzemy pod uwagę oświetlanie schodów, jest stosunkowo wąska wiązka światła. Na tyle wyrazista, by dość dobrze oświetlić wybrane fragmenty konstrukcji schodów. Z drugiej strony jej ograniczenie – wiązka padająca w stożkowym kształcie, eliminuje efekt oślepienia. Tak często niestety uzyskiwany z innymi oprawami oświetleniowymi. Zapominamy bowiem o tym, że będąc na najniższych stopniach, światło umocowane wyżej, na wysokości naszego wzroku, może oślepiać. Spot lighty to redukcja takiego ryzyka.

Wyraziście, ale i dyskretnie

Oprawy spot light są minimalistyczne i skromne. Zwracają uwagę estetyką wykonania, precyzją i wysoką jakością. Nie obfitują jednak w konstrukcje, które nie sprzyjałyby tworzeniu atmosfery tak specyficznie zorganizowanej przestrzeni. Światło przy schodach powinno być bowiem wyraziste, ale dyskretne. Ze spotami ten efekt mamy gwarantowany!

Ruchome źródła światła będziemy kierować dowolnie. Nie tylko oświetlając schody. W ten sposób wykreujemy przestrzeń w sposób indywidualny. Poprawiamy proporcje, jeśli zachodzi taka potrzeba. Wyeksponujemy dekoracyjne elementy zawieszone w pobliżu bądź też skierujemy uwagę gości na ciekawą fakturę, strukturę lub kolorystykę ścian.

Dobrym pomysłem jest przeanalizowanie możliwości, jakie dają spot lighty, gdy w grę wchodzi oświetlanie schodów. To ciekawa wizualnie i praktyczna alternatywa dla standardowo stosowanych opraw oświetleniowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge