Oświetlenie spotlight nadal w modzie

Oświetlenie spotlight nadal w modzie

Oświetlenie typu spotlight gości w naszych domach już od pewnego czasu. Cieszy się dużą popularnością i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Wybierane chętnie do mieszkań, biur i pomieszczeń usługowych doskonale wpisuje się w przestrzeń niemal każdego wnętrza, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Dobrze współgra zarówno z pomieszczeniami urządzonymi w stylu nowoczesnym i klasycznym, jak i wieloma innymi stylami architektury wnętrz.


O uniwersalnym charakterze oświetlenia spotlight świadczy między innymi fakt, że świetnie komponuje się z różnymi wnętrzami. Na tym jednak nie koniec. Różne może być bowiem także jego przeznaczenie. Od większych instalacji świetlnych skupiających kilka lub kilkanaście lamp typu spot stanowiących łącznie oświetlenie główne pomieszczenia, po pojedyncze punkty świetlne, których celem jest doświetlenie wybranych przestrzeni, wyeksponowanie konkretnych elementów pomieszczenia lub stworzenie gustownej dekoracji świetlnej.

Spotlight, czyli co?

Choć wydaje się, że pojęcie to jest powszechnie doskonale znane, warto przybliżyć je raz jeszcze, by rozwiać ewentualne wątpliwości, które mogą rodzić się u niektórych czytelników. Czym jest spotlight oświetlenie i do czego może służyć? W języku angielskim „spot” oznacza punkt. Jak sama nazwa wskazuje, będzie to więc oświetlenie punktowe. Oprawy typu spot są niewielkie, bardzo proste w budowie, skromne, uniwersalne, ale zarazem eleganckie.

Dają oświetlenie w postaci snopa światła, który kształtem może przypominać stożek. Takie oświetlenie wynika z zastosowania parabolicznego zwierciadła, które odbija światło w wybranym kierunku. Niektóre lampy typu spot posiadają wbudowane nieruchome źródło światła, inne wyposażone zostały w uchwyty, które umożliwiają zmianę kierunku padania snopa światła, co daje we wnętrzach duże możliwości aranżacyjne.

Zalety spotów

O licznych zaletach oświetlenia typu spot można by długo opowiadać. Choć z pewnością nie jest to światło, które sprawdzi się w każdych okolicznościach, to nie ulega wątpliwości, że zastosowań może mieć naprawdę wiele. Zacznijmy od tego, że z powodzeniem montowane jest w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Sprawdzają się w salonie, kuchni, przedpokoju, biurze i łazience. Doskonale nadają się też do oświetlania scen oraz przestrzeni roboczych, gdzie konieczne jest zastosowanie jasnego, skierowanego światła.

Lampy z wbudowanym ruchomym źródłem światła mogą być stosowane do doświetlania określonych przestrzeni. Pięknie podświetlają też elementy dekoracyjne pomieszczenia, tworząc we wnętrzu niezwykły klimat. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojedyncze spotlight lampy zebrać w większe instalacje, które razem stanowić będą oświetlenie główne pomieszczenia. To dość powszechnie stosowane w ostatnich latach rozwiązanie. Wtedy jako oświetlenie uzupełniające można zastosować inny typ oświetlenia.

Oprawy typu spot charakteryzują się prostotą i minimalizmem. Nie rzucają się w oczy, za to dyskretnie oświetlają pomieszczenie. Wykonane z solidnych materiałów stanowią trwały i odporny na uszkodzenia produkt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge