Oszczędzanie na mieszkanie - czyli co zrobić, by uzyskać niezbędne środki finansowe na zakup własnego M

Oszczędzanie na mieszkanie – czyli co zrobić, by uzyskać niezbędne środki finansowe na zakup własnego M

Zakup własnego M to niemały koszt. Nie każdy może liczyć na pomoc rodziny, czy własne lokum otrzymane w spadku. Najrozsądniej jest więc zacząć oszczędzanie na mieszkanie wraz z pierwszą pracą. Ustalić, jaka kwotę jesteśmy w stanie odkładać każdego miesiąca i uparcie dążyć do wyznaczonego celu.

Jeśli nie chcesz mieszkać kątem u rodziny albo wynajmować mieszkania, opłacając co miesiąc wysoki czynsz, zastanów się, co możesz zrobić, by zgromadzić gotówkę niezbędną na zakup mieszkania. Możliwości oszczędzania jest kilka. Jednak przy niskiej pensji odłożenie większej sumy pieniędzy wystarczającej na pokrycie kosztów całej transakcji zakupu może być niewykonalne. Wiele osób decyduje się zatem, na zgromadzenie oszczędności, które pokryją koszt wkładu własnego i pozwolą zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania.

Oszczędzanie na mieszkanie – znajdź odpowiednie konto bankowe

Sposobem na oszczędzenie pieniędzy na zakup mieszkania może być odkładanie z góry ustalonej kwoty na założone w tym celu konto oszczędnościowe. Należy przy tym pamiętać, że w dzisiejszych czasach są to niestety dość nisko oprocentowane konta, więc zysk z nich będzie znikomy. Jednak systematyczne i konsekwentne odkładanie pieniędzy w ustalonej wcześniej kwocie, pozwoli uskładać po pewnym czasie wymaganą sumę. Wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe, unikniemy też pokusy wydania ich na inny cel.

Sprawdź możliwość oszczędzania z lokatą bankową

Oszczędzanie na mieszkanie można prowadzić też przy pomocy lokat bankowych. Oczywiście do tego celu trzeba dysponować pewną sumą pieniędzy, które będzie można na takiej lokacie ulokować. Oprocentowanie lokat bankowych jest nieco korzystniejsze niż przy kontach oszczędnościowych, jednak i w tym przypadku nie ma co liczyć na duże zyski. Współcześnie lokaty bankowe są znacznie niżej oprocentowane niż w były w przeszłości. Pozwalają jednak na uzyskanie pewnego zysku oraz oszczędzenie pieniędzy. Poszukując najlepszej lokaty, można skorzystać z dostępnej online porównywarki. Oprócz oprocentowania warto w tym przypadku zwrócić uwagę na: termin lokaty, kapitalizację odsetek oraz dodatkowe warunki, jeśli takie występują.

Przemyślane inwestowanie, czyli oszczędzanie na mieszkanie z głową

O ile odkładając pieniądze na kontach oszczędnościowych oraz lokatach bankowych możemy liczyć tylko na niewielki zysk, o tyle całkiem spory może się on okazać w przypadku inwestowania. Czy jest tutaj jakiś haczyk? Okazuje się, że konta oszczędnościowe i lokaty bankowe są znacznie bezpieczniejszym sposobem oszczędzania niż obarczone wysokim ryzykiem inwestowanie. Decydując się na inwestowanie pieniędzy, warto przeznaczać na ten cel tylko część swoich oszczędności. Najlepiej też robić to w porozumieniu z osobami, które o inwestowaniu mają już jakieś pojęcie. W przeciwnym razie oszczędzanie na mieszkanie poprzez inwestycje może skończyć się utratą pieniędzy zamiast ich pomnażaniem.

Można też pójść zupełnie inną drogą i zamiast oszczędzać i pomnażać pieniądze zainwestować je, ale w nieco inny sposób. Inwestycja we własną wiedzę i umiejętności może pomóc w zdobyciu lepiej płatnej pracy, a co za tym idzie umożliwić w przyszłości efektywniejsze oszczędzanie na mieszkanie i odłożenie większej sumy pieniędzy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge