Wygląd znanych nam niegdyś łazienek zmienia się nie do poznania. Coraz rzadziej jest to skromne pomieszczenie, a coraz częściej przestronny i wygodny pokój kąpielowy. To małe, domowe SPA przeznaczone do relaksu w domowych zaciszu. Nie dziwią zatem obecne w nim tekstylia, wygodny fotel, ani rosnące bujnie kwiaty. Co jeszcze można umieścić w takim wnętrzu? Tu wiele zależy od gustu i upodobań użytkowników.
Wygodnie, komfortowo, odprężająco – tak powinniśmy się czuć, kiedy odwiedzamy dobrze zaaranżowany pokój kąpielowy. Jego wnętrze może niekiedy mniej przypominać łazienkę, a bardziej mały, przytulny salon, w którym wolnostojąca wanna często zajmuje centralne miejsce pomieszczenia.
Pokój kąpielowy, czyli współczesna łazienka
Łazienka coraz częściej staje się strefą relaksu, w której spędzamy więcej czasu niż dawniej. Swoim wyglądem i przeznaczeniem może nawet przypominać rzymskie łaźnie, w których oprócz odpoczynku i kąpieli odbywały się spotkania towarzyskie i toczyły rozmowy na tematy wagi państwowej.
Współczesny pokój kąpielowy jest jednak bardziej intymnym i prywatnym pomieszczeniem. Przeznaczony wyłącznie dla członków rodziny, stanowi małe, domowe SPA. Nie można jednak umniejszać jego znaczenia dla komfortu fizycznego i psychicznego, relaksu, odprężenia oraz regeneracji ciała.
Meble, akcesoria i dodatki
Oprócz wolnostojącej lub efektownie obudowanej wanny w pokoju kąpielowym znajdziemy też wiele innych akcesoriów, mebli i dodatków. Niektóre z nich mogą nawet zaskakiwać. Zaskakuje również niekiedy oryginalny, niecodzienny kształt wanny i umywalki. Dodaje wnętrzu charakteru i sprawia, że do łazienki wprowadzona zostanie odrobina ekstrawagancji i luksusu.
Tuż obok wanny może stanąć wygodny fotel. Jego wygląd należy dostosować do aranżacji wnętrza. Może być wiklinowy lub z obiciem. Na nim często znajdziemy miękkie poduszki lub ciepły koc. Zamiast w fotel, pokój kąpielowy może też zostać wyposażony w szezlong, który pozwoli wygodnie usiąść, a nawet uciąć sobie krótką, regenerującą drzemkę po kąpieli.
Istotną rolę będą odgrywać ocieplające wnętrze tekstylia (miłe w dotyku koce, zwinięte elegancko ręczniki, a nawet wykonane z naturalnych materiałów, leżące w pobliżu wanny dywany), drewniana podłoga lub mały drewniany stolik, a także stwarzające intymną atmosferę świecie, wonne olejki i pachnidła.
Prywatna strefa wellness
Pokój kąpielowy będzie wyglądał elegancko i przytulnie, jeśli zaaranżowany zostanie przy pomocy jasnych barw. Dobrze sprawdzą się w nim biele, beże i delikatne szarości. Uroku doda drewno z naturalnym rysunkiem słojów. Wnętrze powinno zostać dobrze doświetlone zarówno przez światło naturalne, jak i sztuczne. Pożądane są zatem duże przeszklenia.
Wanna, jako najważniejszy element pomieszczenia, często ustawiana jest na lekkim podwyższeniu. Wokół niej można umieścić świece, które pomogą stworzyć nastrój i zrelaksować się podczas kąpieli. Wnętrze pomieszczenia warto ożywić kilkoma gatunkami kwiatów. Doskonale sprawdzą się rośliny, którym nie przeszkadza wilgoć. Pokój kąpielowy można zatem wypełnić donicami z bluszczem, krotonem, a nawet storczykami.
Marzy mi się szezlong w pokoju do kąpieli, ale boje sie ze zaburzylby mi kompozycje przestrzenną.
Sophie ostatnio opublikował…Czym są zmarszczki mimiczne?