Przestrzeń i światło – za co kochamy industrialne wnętrza

Styl industrialny wszedł do architektury wnętrz w latach 50-tych ubiegłego wieku i do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem. Typowe dla wnętrz industrialnych cechy pojawiają się również w innych stylistykach, jednak to lofty wzbudzają szczególne zainteresowanie inwestorów. Pomimo tego, że wzorowane są na surowych, pofabrycznych pomieszczeniach, mogą prezentować się bardzo stylowo i elegancko. Choć kiedyś powstawały z konieczności i polegały na aranżowaniu na pomieszczenia mieszkalne oraz warsztaty artystyczne oryginalnych powierzchni fabrycznych, dziś lofty równie często powstają w nowym budownictwie.

W czym tkwi ich fenomen? Okazuje się, że mają wiele cech, które doskonale wpisują się w potrzeby współczesnych inwestorów. To sprawia, że powstające kiedyś z potrzeby industrialne mieszkania, które były znacznie tańsze od budownictwa mieszkaniowego, dziś są bardzo poszukiwane i od standardowych mieszkań zdecydowanie droższe.

Wnętrza industrialne – krótka charakterystyka

Mieszkania w stylu industrialnym to duże, otwarte przestrzenie. Ściany działowe nierzadko pojawiają się tylko tam, gdzie ze względu na konieczność zapewnienie intymności i prywatności domowników są konieczne. Oznacza to, że w loftach salon zazwyczaj połączony jest z kuchnią, a nierzadko także przedpokojem i innymi pomieszczeniami. Zdarza się również, że wnętrze to płynnie przechodzi w sypialnię. Pomieszczenia, które inwestorzy decydują się odseparować od całego wnętrza, ograniczają się zazwyczaj do łazienki oraz pokoju dla dzieci. Czasem będzie to również osobna sypialnia, która jednak stylistycznie utrzymana jest podobnie jak salon.

Takie wnętrza stawiają na minimalizm i prostotę. W ich wystroju spotkamy się z surowymi materiałami, które często stanowią elementy konstrukcyjne budynku. Nierzadko będzie to fragment betonowej albo ceglanej ściany, wystające ze ściany rury albo stalowe pręty lub wiszące, niczym nieosłonięte kable.

Cechą charakterystyczną industrialnych wnętrz są też ogromne przeszklenia, które wpuszczają do środka dużo światła. Ogromne okna nie zawsze jednak mogą  się pojawić w loftach, które zaaranżowano w blokach starego budownictwa. Brak zasłon, firan i innych ozdób okiennych może te braki nieco rekompensować. Z drugiej strony stawia się też na lampy w stylu industrialnym, których zadaniem jest oświetlenie przestrzeni po zmroku.

Lampy w stylu industrialnym – co musisz o nich wiedzieć?

Industrialne oświetlenie jest takie samo, jak i opisane wyżej wnętrza. Surowe, proste, minimalistyczne – to najprostsza charakterystyka, która jednak doskonale oddaje ich wygląd. Czasem są to oryginalne oprawy przeniesione z surowych, fabrycznych wnętrz, innym razem współczesny produkt, który nawiązuje do stylistyki lamp industrialnych. Każda nich we wnętrzu może prezentować się bardzo efektownie i stanowić funkcjonalne oświetlenie.

W lampach industrialnych nie dziwią widoczne śrubki, wystające z klosza żarówki, czy gołe kable. Czasem oświetlenie ogranicza się wyłącznie do zawieszonej na kablu żarówki, innym razem źródło światła osłania metalowy lub betonowy, prosty klosz. Oświetlenie industrialne rzadko jest uporządkowane i utrzymane w jednym stylu. Zdecydowanie częściej zdarza się, że w loftach łączone są oprawy wykonane z różnych materiałów i zupełnie ze sobą niewspółgrające. Nie ogranicza to jednak w niczym ich funkcjonalności.

Wśród lamp industrialnych wymienić należy również osłonięte metalową kratą plafony, lampy kwotki, które chyba jako jedyne z lamp industrialnych mogą odznaczać się żywą kolorystyką, kinkiety o surowej, prostej formie i wiele innych.

Do produkcji lamp industrialnych wykorzystuje się takie materiały jak: metal, szkło i beton. W ich formie nie powinny dziwić pęknięcia oraz liczne ślady użytkowania. Mogą pojawić się też ślady rdzy, co dodatkowo dodaje surowego wyglądu.

Lampy w stylu industrialnym, choć wywodzą się ze stylu, który nawiązuje do surowych, pofabrycznych pomieszczeń, doskonale prezentują się we wnętrzach, a nawet je ocieplają. Cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów i chętnie wprowadzane są do pomieszczeń utrzymanych w innych stylach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge