Rozbita żarówka energooszczędna – metody postępowania

W żarówce energooszczędnej znajdujemy szkodliwą rtęć. Nie trzeba od razu wpadać w panikę, gdy takowa się potłucze. Jednak dobrze wiedzieć, w jaki sposób rozbita żarówka energooszczędna powinna zostać uprzątnięta. Ilość rtęci we współczesnych żarówkach tego typu nie jest duża, co nie oznacza, że możemy pozbyć się potłuczonego szkła w jakikolwiek sposób.

Rozbita żarówka energooszczędna – niebezpieczna dla zdrowia i środowiska

Wszystkie osoby, które znajdują się w pomieszczeniu, gdzie doszło do potłuczenia, powinny je opuścić. Wystarczy jedna osoba dorosła i odpowiednie metody postępowania, żeby poradzić sobie z ograniczeniem poziomu par rtęci, których wdychanie stanowi główną drogę przenikania do organizmu ludzkiego.

Koniecznością jest otwarcie wszystkich okien i zadbanie o to, by zagrożone pomieszczenie dobrze wywietrzyć. Należy również odłączyć źródło światła, ponieważ podłączona żarówka emituje jeszcze więcej rtęci. Po kilkunastu minutach można wrócić do pomieszczenia, w którym znajduje się rozbita żarówka energooszczędna. Mając maseczkę na twarzy i gumowe rękawice, przystępujemy do sprzątania. Nie wolno używać odkurzacza do zbierania resztek szkła. Jest to dozwolone tylko w wypadku, gdy potłuczone elementy znajdują się na dywanie czy też wykładzinie i nie ma innej możliwości ich dokładnego usunięcia.

Wszystkie fragmenty, jak i drobny pył można zbierać używając taśmy klejącej lub jednorazowych ręczników. Resztę należy zamieść z pomocą zmiotki i szufelki. Całość wyrzucić do worka na śmieci. Jeśli używaliśmy odkurzacza, natychmiastowo należy pozbyć się wymiennego worka. Przygotowany worek ze śmieciami należy wynieść, możliwie jak najdalej od miejsca zdarzenia i pomieszczeń, w których przebywamy. Tego rodzaju odpadów nie wolno wyrzucać do śmietnika, ponieważ rtęć może wciąż parować i zagrażać innym, a także środowisku. Wyszukiwarkę podmiotów, które zajmują się zbieraniem tego typu odpadów, znaleźć można tutaj.

Postępowanie wedle instrukcji

Powinniśmy zachowywać opakowania po żarówkach, ponieważ nierzadko znajdziemy na nich informację, jak postępować w przypadku stłuczenia. Jeśli takie informacje nie zostały zawarte, należy trzymać się powyższych, uniwersalnych zaleceń.

Pamiętajmy również o tym, że popadanie w panikę nie idzie w parze z racjonalnymi decyzjami. W żarówkach tego typu ilość rtęci jest na tyle mała, że przy prawidłowym ich uprzątnięciu po uszkodzeniu i dokładnym wywietrzeniu pomieszczeń, nie grozi nam niebezpieczeństwo. Trzeba mieć na uwadze zarówno wszystkie osoby mogące mieć kontakt z potłuczonymi resztkami, jak i środowisko. Z tego względu odpady usuwamy możliwie szybko i oddajemy „do rąk” wyznaczonych w tym celu przedsiębiorstw.

Wietrzenie pomieszczenia jest ważne, ponieważ rozbita żarówka energooszczędna skutkuje kumulowaniem się par rtęci. Poziom ten znacznie można zmniejszyć zapewniając dopływ świeżego powietrza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge