Segregowanie odpadów – jak to robić poprawnie?

Teoretycznie segregowanie odpadów to nasz obowiązek i w zasadzie każdy potrafi wymienić podstawowe rodzaje odpadów, które trzeba wrzucać do oddzielnych pojemników. Jednak czy zawsze robimy to poprawnie?Jak segregować odpady, żeby nie popełniać błędów, które uniemożliwiłyby przeprowadzenie procesu recyklingu? Jeśli chcecie wiedzieć, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł.

Segregowanie odpadów – zgodnie z literą prawa

Unia Europejska wielki nacisk kładzie na odzyskiwanie surowców wykorzystywanych do produkcji opakowań poprzez recykling. W ten sposób walczy o ograniczenie ilości odpadów, które w milionach ton zalegają na wysypiskach na całym świecie. W założeniu do 2035 roku planuje się osiągnięcie stanu, w którym odpady składowane będą zajmować jedynie 10% wszystkich wyprodukowanych śmieci. Czy jest to możliwe?

Obecnie ilości odpadów produkowanych każdego roku są naprawdę gigantyczne. Dla przykładu statystyczny Polak rocznie wyrzuca ponad 325 kilogramów śmieci komunalnych. Segregowanie odpadów ma pomóc odzyskać jak największą ich część do dalszego przetwarzania. W innym razie nie uda się powstrzymać lawiny zasypujących nas globalnie odpadków.

Przepisy unijne mocno zaostrzają zasady, które określają segregowanie odpadów opakowanych i ich odzysk. Już teraz ilość odpadów zmieszanych ma być zmniejszana na rzecz recyklingu większej ilości surowców. Do 2025 roku udział odzysku ma wynieść aż 55% wszystkich wyrzucanych odpadów. Do 2030 ma już objąć 60%, a do 2035 – 65%.

Prawo będzie też zobowiązywało każdego z nas do segregowania odpadów na wydzielone kategorie, co pozwoli zbierać więcej surowców poddawanych recyklingowi, a to spowoduje wytwarzanie większej ilości lepszych jakościowo surowców wtórnych.

Jak właściwie segregować odpady?

Polskie Ministerstwo Środowiska zarządziło, że segregowanie odpadów wytwarzanych w domach, wymaga zastosowania pięciu pojemników. Poszczególne z nich są przeznaczone na:

  • papier,
  • szkło,
  • metale i tworzywa sztuczne,
  • odpady bio,
  • odpady zmieszane.

Do pojemnika z papierem wrzucamy wszelkie czasopisma, ulotki, a także kartony po jajkach, pudełka i tektury. Należy jednak pamiętać, że w tym pojemniku nie mogą się znaleźć papiery powlekane tworzywami sztucznymi, czyli na przykład okładki książek. Nie powinno się do niego wrzucać również papierów trwale zabrudzonych, choćby zatłuszczonych opakowań po pizzy. W ich przypadku trzeba oderwać brudny kawałek i wyrzucić go do odpadów zmieszanych. Do pojemnika z papierem oczywiście nie mogą też trafić zużyte ręczniki papierowe oraz chusteczki higieniczne.

Do szkła wrzucamy wszelkie butelki i słoiki po sokach, żywności lub kosmetykach. Bezwzględnie nie wolno umieszczać razem z nimi ceramiki ani rozbitych luster i szyb. Nie zalicza się do tej kategorii też żarówek, szkła okularowego oraz opakowań po chemii lub lekach.

Jako metale i tworzywa sztuczne rozumiemy butelki, puszki, nakrętki i kapsle wykonane z rozmaitych surowców. Wrzuca się do tego pojemnika folie, woreczki oraz plastikowe opakowania po kosmetykach. Bezwzględnie nie wolno jednak umieszczać razem z nimi baterii, opakowań po aerozolach, lakierach i olejach ani płyt DVD oraz zepsutego sprzętu RTV i AGD.

Odpady bio składają się z produktów organicznych, w tym zwłaszcza resztek spożywczych (jedzenia, warzyw, owoców, skorupek jajek oraz fusów z kawy lub herbaty). Oprócz nich można wrzucić do tego pojemnika słomę i trociny. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie dostały się do nich kurz z odkurzacza, drewno impregnowane, mięso, kości lub odchody zwierzęce.

Na koniec pozostały jeszcze odpady zmieszane. Trafia do nich większość wyjątków z wcześniejszych kategorii. Baterie, leki, opony, odpady wielkogabarytowe oraz sprzęt RTV i AGD należy jednak przekazywać do specjalnych, przystosowanych do tego punktów, które są przygotowane do ich późniejszej utylizacji lub przekazują je do odpowiednich instytucji lub zakładów.

Właściwe segregowanie odpadów – sposób na czystsze środowisko

Segregacja odpadów w domach pozwala na obniżenie kosztów recyklingu. Dzięki temu proces przebiega sprawniej i zużywa zdecydowanie mniej energii. W ten sposób zyskuje się surowce wtórne do kolejnego użycia przy produkcji następnych partii opakowań.

Właściwe grupowanie odpadów sprawia, że znacząco ograniczamy ilość śmieci, które trafiają na wysypiska, a także ograniczamy pozyskiwanie nowych surowców potrzebnych do wytworzenia produktów. Recykling opłaca się zatem wszystkim – osobom prywatnym, gospodarce, a przede wszystkim środowisku naturalnemu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge