Skandynawskie dekoracje. Urządzamy i dobieramy!

Zimny i surowy klimat, długie zimy, a do tego brak słońca. To te aspekty wpłynęły na powstanie tak charakterystycznego stylu. Skandynawskie dekoracje, meble, aranżacje okien. Coraz częściej interesują nas takie elementy, jak i szukamy porad. Co i jak wykorzystać, by styl skandynawski zagościł również w naszych wnętrzach. Choć nie doświadczamy aż tak długich zim, to wciąż pragniemy mieć przestronne i przyjazne wnętrza. Styl skandynawski to jest to!

Skandynawskie dekoracje – gdzie szukać i jak wybierać

Zacznijmy od krótkiej charakterystyki stylu skandynawskiego. Wnętrza urządzone w tym kierunku nie ujawniają naszego statusu materialnego. Są ciepłe i przyjazne. Subtelność to jest to, co je wyróżnia. A do tego prostota i oczywiście jasne barwy. Podstawa to biel, pozostałe zaś kolory są pastelowe i ciepłe. Róże, błękity, szarości czy delikatnie żółcie. Na koniec oczywiście skandynawskie dekoracje.

Domy czy mieszkania, które w całości byłyby białe, stałyby się raczej nudne i monotonne. Do bieli potrzeba dobrać trochę kontrastowych i wyrazistych dodatków. Spośród dekoracji, które wpiszą się w ten klimat, do wyboru mamy poduszki, koce i narzuty. Niewielkie obrazki do powieszenia na ścianie. Najlepiej w drewnianych ramkach, ponieważ drewno to jeden z tych materiałów, które dominują w skandynawskim stylu.

Dodatki mogą wiązać się z elementami natury. Drzewa w obrazach czy konary przycięte do rozmiaru, oszlifowane i dopasowane do wnętrza, stanowić będą nie tylko ciekawą ozdobę, ale i użyteczny stolik nocny. Oryginalny, wpisujący się także w obecnie modną ekologię. Takie rozwiązania są zarówno trendy, jak i odpowiadające skandynawskiemu wystrojowi. Poza tym nie kosztują majątku.

Oświetlenie będące dekoracją

Nie od dziś wiadomo, że oświetlenie spełnia nie tylko funkcje praktyczne, ale i stanowi dekorację naszych wnętrz. Zastanówmy się zatem, jak dobrać oprawy oświetleniowe, by i one poza funkcjonalnością, spełniały rolę dekoracyjną.

W stylu skandynawskim wyróżniamy dwa główne nurty. Pierwsza aranżacja ma być sielska i przytulna. Dominuje prostota, drewno i ludowe akcenty. Drugi nurt to minimalizm, ale i surowe wzornictwo oraz pewien chłód. W pierwszej wersji naszej aranżacji wybierajmy lampy ceramiczne bądź z elementami drewna. Nowoczesność, zimne wnętrze i surowość wymaga zastosowania opraw metalowych i lakierowanych bądź konstruowanych na bazie tworzyw sztucznych.

A może kolor?

Styl skandynawski obfituje w biele i szarości, ale coraz częściej można zauważyć, że komponuje się świetnie ze stylem duńskim. Mamy zatem żywą kolorystykę i ta może zagościć nie tylko we wcześniej wspomnianym oświetleniu, ale i dekoracjach.

Pastelowe dodatki dodają uroku aranżacji. Jeśli chcemy, nasze wnętrza mogą stać się nieco bardziej cukierkowe, choć z umiarem, by nie były przesłodzone. Kolor ożywia, zatem nie bójmy się barw, które sprawią, że nasze skandynawskie dekoracje zaczną się wyróżniać na tle śnieżnej bieli i stonowanych szarości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge