Styl nordycki – kwintesencja funkcjonalności

Styl nordycki wpisuje się w trendy obowiązujące pośród aranżacji norweskich. To jednak propozycja dla tych, którzy lubują się w maksymalnej funkcjonalności i uwydatnionym drewnie. Można liczyć na ciekawe formy i kolory, przy czym uwagę skupia się na minimalizmie, prostocie, ale i zachowaniu przyjaznej atmosfery wnętrza. Czas na urządzanie domowych przestrzeni w klimatycznym stylu nordyckim.

Styl nordycki – podkreślamy wystrój drewnem

W tej stylistyce chętnie wykorzystuje się jasne gatunki drzewa twardzielowego. Jest to drewno spotykane w lasach Europy Północnej. Nadaje się nie tylko do produkcji mebli, ale i wszelkiego rodzaju dodatków, dekoracji czy innych elementów, które mają dopełniać tak przyjętego wystroju. Drewno jest przez nas lubiane, bo wpisuje się w ekologiczne podejście w domostwach. Ponadto samo w sobie jest charakterystyczne i gdy podkreślony zostaje rysunek drewna, usłojenie oraz jego barwa, można liczyć na ciekawe efekty. Co więcej, drewno za każdym razem jest inne. To nieregularnie, płynnie uzupełniające się odcienie. Nie ma zatem ryzyka, że spotkamy takie same wykonanie w innym domu.

Przestronne pomieszczenia

Styl nordycki w dużym stopniu nawiązuje do różnych odłamów stylistyki skandynawskiej. Tak jak i w innych, tak i tutaj stawia się na przestronne pomieszczenia. Do tego ma być jasno, więc zastosowane kolory będą raczej z palety ciepłej. Odcienie mają być pastelowe, najlepiej matowe. Bazą dla tej stylistyki staje się biel, która w momencie goszczenia zarówno na suficie, ścianach, jak i pośród mebli, może zostać przełamana kontrastową barwą.

Opatrzenie jasnymi kolorami wpływa na optycznie powiększenie przestrzeni. Ten trik sprawdza się w małych wnętrzach, ale i chętnie wykorzystywany jest w apartamentach, które są z natury są przejrzyste i przestronne. Można by rzec, że im więcej wolnej przestrzeni, tym lepiej!

Nowoczesny, rustykalny czy prowansalski?

Styl nordycki wbrew pozorom jest dość elastyczny, pod względem wykorzystania jego charakterystycznych elementów we wnętrzach. Nic nie stoi na przeszkodzi, by dopełniał luksusowego i nowoczesnego apartamentu. Innym zaś razem uzupełni prowansalską kompozycję, gdzie króluje brudny róż, kwiatowe wzory i klimat bliski romantycznemu. Rustykalny wystrój w myśl nordyckiej koncepcji? Czemu nie!

Nasze wnętrza mają być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego tak dużą uwagę zwraca się na prostotę i minimalizm. W chaotycznym i nieuporządkowanym wnętrzu jest nam przecież niewygodnie. Ponadto to efekt daleki od atmosfery ciepłej, przyjaznej i rodzinnej.

Stawiając na tego typu stylistykę uwzględniamy zatem charakterystyczne, wcześniej wspomniane elementy. Dorzucamy „trzy grosze” od siebie i jesteśmy w stanie uzyskać oryginalną, indywidualną aranżację. Styl nordycki przywita nas więc bardzo komfortowym w użytkowaniu wnętrzem, naturalnym, ciepłym i niezwykle estetycznym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge