Wystrój okna balkonowego – podpowiadamy ciekawe rozwiązania

W zależności od charakteru wnętrza i upodobań domowników wystrój okna balkonowego może przybierać odmienny wygląd. Niektóre osoby wolą okna dekoracyjnie ozdobione, inni raczej pozbawione wszelkich ozdobników, czyli w wersji saute. Pojawiające się w oknach firany i zasłony mogą mieć charakter klasyczny, nowoczesny albo nieco mniej popularnego dzisiaj retro.

Decydując się na wystrój okna balkonowego, warto pamiętać, że powinien  on  zostać dopasowany do stylu, w jakim urządzone zostało wnętrze mieszkania. Całość powinna tworzyć spójne pod względem stylistyki wnętrze, które dzięki doskonale dopasowanym do siebie elementom będzie ze sobą współgrać i dawać przyjemny efekt wizualny. Dlatego, zanim zdecydujesz o wyborze dekoracji balkonowej, spójrz na wnętrze pomieszczenia i zastanów się, jakie elementy będą tu najlepiej pasować.

Nie tylko styl się liczy

Stylistyka wnętrza to nie jedyna rzecz, jaką należy wziąć pod uwagę. Równie ważna jest ilość przeszkleń, która decydować będzie o natężeniu światła dziennego wpadającego do wnętrza oraz  charakter pomieszczenia, jaki chcemy uzyskać w efekcie (przytulne gniazdko, industrialna surowość, skandynawski minimalizm). Wprowadzony do wnętrza wystrój okna balkonowego może optycznie powiększać pomieszczenie, nadawać mu przyjemnego, intymnego nastroju albo tak potrzebnego niektórym inwestorom ciepła.

Wystrój okna balkonowego w stylu klasycznym

Do niedawna była to najczęściej wybierana opcja dekoracji okiennych. Dziś równie często spotyka się wystrój o charakterze nowoczesnym. Warto tutaj wspomnieć, że klasyczne dekoracje bardzo dobrze mogą prezentować się zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Najczęściej są to długie, lekkie firany, którym towarzyszą również długie zasłony. Te mogą być zarówno lekkie, jak i ciężkie.

Klasyczny wystrój okna to chyba najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Niektórzy inwestorzy rezygnują z wieszania firan, decydując się na pozostawienie we wnętrzu jedynie efektownych, dekoracyjnych zasłon. Ta opcja zarezerwowana jest jednak wyłącznie dla osób, które mieszkają we wnętrzach z oknami wychodzącymi na wolną przestrzeń lub takich, którym nie przeszkadza, jeśli sąsiedzi zaglądają im w okna.

A może w nowoczesnej odsłonie?

Nowoczesny wystrój okna balkonowego może oznaczać zarówno rzymskie rolety, drewniane żaluzje, makaronowe zasłony albo efektownie upięte delikatne firany. Tu dowolność jest dosyć duża, a ostateczny wybór powinien odzwierciedlać nie tylko stylistykę wnętrza, ale także upodobania i temperament mieszkańców. Nowoczesne dekoracje okien balkonowych zadziwiają niekiedy niebanalnymi, oryginalnymi rozwiązaniami.

Ostateczna decyzja

Przeglądając katalogi wnętrzarskie, zwracamy uwagę na różne, niekiedy bardzo ciekawe rozwiązania aranżacyjne. Warto jednak pamiętać, że wystrój okna balkonowego nie może  znacząco odbiegać od tego, jak urządzone zostało pomieszczenie. Spójna stylistyka i dekoracje dopasowane do potrzeb oraz gustów klienta to podstawa. Niezależnie od tego, czy będzie to okno w stylu saute, wykonane w stylu retro drapowanie firan, czy też eleganckie makaronowe zasłony, wystrój okna balkonowego musi korespondować z resztą pomieszczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge