Zakup domu czy budowa - za i przeciw

Zakup domu czy budowa – za i przeciw

Mieszkanie we własnym domu z ogrodem pozostaje w sferze marzeń wielu Polaków. Zanim zacznie się je realizować, należy podjąć decyzję, czy korzystniejszy będzie zakup domu, czy też jego budowa od podstaw. Nieruchomości z rynku wtórnego, a także te oferowane do sprzedaży przez deweloperów mogą odstraszać ceną. Okazuje się,  że czasem znacznie korzystniejsze jest wybudowanie domu niż jego zakup. Jakie aspekty oprócz kryterium cenowego należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Zakup domu, czy też jego budowa to poważna inwestycja, w wielu przypadkach podejmowana na długie lata. Powinna być dobrze przemyślana i uwzględniać naszą wygodę, styl życia oraz plany na przyszłość. Znaczenie ma tutaj istniejąca komunikacja, sąsiedztwo, odległość do pracy oraz obecna infrastruktura. Jakimi kryteriami należy się kierować?

Nie ma uniwersalnych rozwiązań

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy z nas ma takie same priorytety. Podczas gdy dla jednych kluczowym kryterium jest jak najtańsze rozwiązanie, dla innych liczy się czas oraz możliwość jak najszybszego wprowadzenia się do nowego domu. Niektórzy z nas są bardziej skłonni do kompromisów, inni za wszelką cenę dążą do tego, by dom spełniał ich wszystkie oczekiwania i został dokładnie dopasowany do ich potrzeb. Czy można mówić o tym, że jedne z tych priorytetów są ważniejsze od drugich?

Zakup domu a kwestie finansowe

Wielu inwestorów zdążyło już zauważyć, że przy zakupie nieruchomości trzeba zazwyczaj przygotować się na większy wydatek, niż przy budowie domu, zwłaszcza jeśli ta jest prowadzona metodą gospodarczą. A kiedy już zrealizujemy transakcję zakupu i staniemy się szczęśliwymi posiadaczami nowego domu (bądź to z rynku pierwotnego, bądź wtórnego) i tak czeka nas jeszcze konieczność przeprowadzenia remontu, poprawek i adaptacji, by budynek mógł spełniać nasze oczekiwania.

Remonty, poprawki i czas oczekiwania

Często dzieje się i tak, że zakup domu, pomimo przeprowadzonych prac remontowych oznacza konieczność akceptacji stanu, który nie do końca nas zadowala. Za mały salon, za mało pokoi, mała i nieustawna łazienka – czasem trudno znaleźć nieruchomość, która w 100%-tach będzie odpowiadać naszym wymaganiom. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak to, że wprowadzić można się niemal natychmiast. Natomiast w przypadku budowy na finalny efekt i możliwość wprowadzenia się do domu przyjdzie trochę poczekać.

Dlaczego budowa domu może być korzystniejsza?

Zanim zdecydujesz się na zakup domu, zauważ, że budowa ma ogromną przewagę  pod względem możliwości dopasowania projektu do wymagań inwestora.  Wybierać możemy spośród niezliczonej ilości projektów. A jeśli żaden z nich nie spełni naszych oczekiwań, możemy jeszcze zdecydować się na zlecenie architektowi wykonania indywidualnego projektu. Dzięki temu dom zostanie dokładnie dopasowanych do naszych potrzeb.

Budowa, czy zakup domu – niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy, ta musi odzwierciedlać nasze oczekiwania i powinna być wynikiem gruntownych przemyśleń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge