Żarówki led

Żarówki LED – na co zwracać uwagę?

Oświetlenie LED jest nowoczesne, energooszczędne i efektywne. Słowem zalety, zalety i jeszcze raz zalety. Oczywiście ma też wady. Tych jest jednak nieporównywalnie mniej, dlatego wielu konsumentów cieszy na coraz niższe ceny energooszczędnych diod i ich większą dostępność, już planując wymianę oświetlenia w domu. Okazuje się jednak, że nie jest tak proste, jak kupowanie tradycyjnych żarówek. Aby dokonać dobrego zakupu, musimy bowiem zwrócić tu uwagę na inne parametry niż w przypadku tradycyjnego oświetlenia.

Decydując się na wymianę w domu oświetlenia tradycyjnego na energooszczędne diody, warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę przy ich wyborze. Nie będzie to bowiem jedynie moc oświetlenia tak, jak w przypadku zwykłych żarówek, ale również inne parametry.

Strumień świetlny

To jeden z najważniejszych parametrów w przypadku diod. Co więcej, jest wielkością bardziej miarodajną niż moc. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że strumień świetlny informuje nas o tym, czy dioda będzie świeciła mocno, czy też słabo. Zasada jest taka: im wartość strumienia świetlnego jest wyższa, tym więcej światła będzie emitować lampa.

Jednostką strumienia świetlnego jest lumen. Aby ułatwić sprawę konsumentom, wielu producentów zamieszcza na opakowaniach lamp LED informację, jakiej żarówce wolframowej, podając moc wyrażoną w watach, będzie odpowiadać dioda LED o określonym strumieniu świetlnym.

Dla przykładu dioda, której strumień świetlny wynosi 250 lm, odpowiada żarówce wolframowej o mocy 25 W.

Moc

Choć w przypadku żarówki LED najważniejszym parametrem pozostaje strumień świetlny, to jednak uwagę należy zwracać również na moc diod. Oczywiście wartość tę wyraża się w watach. Nie określa ona jednak ilości światła, jaką otrzymamy dzięki diodom, a jedynie wskazuje generowany przez nie pobór prądu. Wartością tą nie warto posługiwać się przy porównaniu różnych lamp LED, ponieważ nawet przy takiej samej mocy wartość strumienia świetlnego może się znacząco różnić w zależności od sprawności układu oraz efektywności samych diod.

Efektywność świetlna

Kolejnym ważnym  parametrem jest efektywność świetlna. Wiąże ona ze sobą dwie wymienione wcześniej wielkości, tzn. moc oraz strumień świetlny. Aby obliczyć efektywność świetlną, należy podzielić strumień świetlny (lm) przez  moc (W).

Efektywność świetlna to bardzo przydatny parametr, którym przy wyborze diod powinni zainteresować się konsumenci. Mówi bowiem o tym, jak wydajne i oszczędne jest źródło światła. Im wyższa będzie wartość efektywności, tym lepsze diody. Najbardziej zaawansowane technicznie diody mogą obecnie osiągać wartości na poziomie 140-150 lm/W.

Podsumowanie

Po latach posługiwania się jedynie taką wartością jak moc żarówek, nagłe przestawienie się  na inne parametry sprawia konsumentom wiele trudności. Jest jednak jeden ważny powód, dla którego warto je zapamiętać.

Nieuczciwi sprzedawcy, których jak się okazuje, jest niemało, zapytani przez konsumentów o moc diod, często świadomie zawyżają tę wartość, oferując jednocześnie diody starszej generacji o dużym poborze prądu. Tym samym psują także opinię uczciwym sprzedawcom i producentom. Jeśli poznasz i zapamiętasz podstawowe parametry, jakimi charakteryzują się diody, z pewnością nie dasz się oszukać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge