Alarmujące skutki stosowania e-papierosów u dorastających osób!
Papierosy elektroniczne to ciągle kontrowersyjny temat wśród palaczy, osób postronnych, ale także w środowisku medycznym. Naukowcy spierają się o to, jaki wpływ wywiera palenie papierosów elektronicznych na organizm ludzki. Niestety coraz częściej spotykamy na ulicach nastolatków oraz młodych dorosłych z takim urządzeniem w ręku. Rośnie więc zainteresowanie badaczy oddziaływaniem składników liquidu do e-papierosów na zdrowie i psychikę dorastających osób. Co zatem wiemy już o tym, jakie zmiany zachodzą w ciele młodocianego człowieka, relaksującego się na co dzień przy e-papierosie?
Elektroniczny papieros jest urządzeniem zasilanym przez baterię i służącym do dostarczania nikotyny do organizmu człowieka drogą inhalacji. W jego budowie możemy wyróżnić zbiornik na e-liquid i atomizer z grzałką, wytwarzający parę podobną do dymu (mgiełkę).
Głównym składnikiem e-liquidu jest nikotyna, mająca właściwości uzależniające. Jest ona izolowana z tytoniu i nie zawiera większości trujących związków, które znajdują się w tradycyjnych papierosach. Należy zwrócić uwagę na to, że rozwój mózgu młodego człowieka nie polega na zwiększaniu jego objętości, a na tworzeniu nowych połączeń między komórkami nerwowymi. Niestety, to właśnie nikotyna odpowiada za hamowanie tego procesu oraz wiele innych nieprawidłowości, przede wszystkim w obszarze kory przedczołowej dojrzewającego człowieka. W konsekwencji objawia się to obniżeniem zdolności poznawczych i może prowadzić nawet do ciężkich zaburzeń zachowania oraz problemów z adaptacją do otaczającego środowiska.
Nikotyna wpływa również na działanie neuroprzekaźników w mózgu, oddziałując na stany emocjonalne człowieka. Co ciekawe, zupełnie inne zmiany zaobserwujemy u dojrzewającego i u dorosłego człowieka. Naukowcy zanotowali, że w korze mózgowej przewlekle palącego dorastającego człowieka zwiększa się poziom dopaminy, natomiast u dorosłego palacza takiego wzrostu nie zaobserwowano. Wśród nastolatków skutkuje to podatnością na uzależnienia od innych substancji narkotycznych oraz agresją, także na tle seksualnym.
Duże dawki nikotyny mogą prowadzić do zatrucia. Dzieje się to przede wszystkim, gdy dojdzie do przypadkowego dostania się e-liquidu do układu pokarmowego. Szczególnie groźne jest ono u dzieci. Może powodować zaburzenia w koordynacji ruchów, brak reakcji na bodźce z otoczenia oraz wymioty.
A co z pozostałymi składnikami płynu do papierosów elektronicznych? Często dodawane są do niego aromaty, które są atrakcyjne smakowo i zapachowo dla dzieci i nastolatków. Bezpieczeństwo tych substancji, zawartych w e-liquidzie z reguły zależy od marki. W większości nie są to toksyczne związki chemiczne, ale badacze wykazali w nielicznych produktach trujące substancje.
Glikol propylenowy oraz gliceryna tworzą wydychaną mgiełkę. Według naukowców ten pierwszy jest bezpieczny dla dorosłych. U dzieci natomiast może zaostrzać wszelkie reakcje alergiczne, wywoływać nieżyt nosa i astmę oraz stany zapalne skóry. Gliceryna nie jest niebezpieczna dla organizmu człowieka, ale w procesie podgrzewania może z niej powstać trująca akroleina.
Podsumowując, doniesienia naukowców wskazują, że stosowanie elektrycznych papierosów może wiązać się znacznie większym ryzykiem dla zdrowia dojrzewających niż dorosłych osób. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, że szkodliwe działanie nikotyny niesie za sobą problemy z prawidłowym rozwojem dzieci i młodzieży, co najprawdopodobniej będzie skutkowało także trudnościami w wieku dorosłym.
Źródła:
• Benowitz NL, Hukkanen J, Jacob P 3rd. Nicotine chemistry, metabolism, kinetics and biomarkers. Handb Exp Pharmacol. 2009;(192):29-60. doi:10.1007/978-3-540-69248-5_2
• Yuan M, Cross SJ, Loughlin SE, Leslie FM. Nicotine and the adolescent brain. J Physiol. 2015;593(16):3397-3412. doi:10.1113/JP270492
• Callahan-Lyon P. Electronic cigarettes: human health effects. Tob Control. 2014;23 Suppl 2(Suppl 2):ii36-ii40. doi:10.1136/tobaccocontrol-2013-051470
• Rom O, Pecorelli A, Valacchi G, Reznick AZ. Are E-cigarettes a safe and good alternative to cigarette smoking?. Ann N Y Acad Sci. 2015;1340:65-74. doi:10.1111/nyas.12609
• Arane K, Goldman RD. Electronic cigarettes and adolescents. Can Fam Physician. 2016;62(11):897-898.
• Hajek P, Etter JF, Benowitz N, Eissenberg T, McRobbie H. Electronic cigarettes: review of use, content, safety, effects on smokers and potential for harm and benefit. Addiction. 2014;109(11):1801-1810. doi:10.1111/add.12659
1 thoughts on “Alarmujące skutki stosowania e-papierosów u dorastających osób!”
Comments are closed.
Nikotyna pod każdą postacią jest niezdrowa… e-papieros tego nie zmienia