Dlaczego tak ciężko rzucić palenie?

Dlaczego tak ciężko rzucić palenie?

Ze szkodliwymi skutkami palenia papierosów zmagają się  głównie palacze dotknięci chorobami będącymi następstwem palenia. Nałóg ten angażuje również  lekarzy, którzy poświęcają swój czas na stosowanie długich terapii i leczenia, oraz podatników, którzy finansują zabiegi, rehabilitację i rekonwalescencję osób, które paliły nałogowo.

Wszystkiemu winna jest nikotyna. To za jej sprawą argumenty o szkodliwości palenia papierosów nie przemawiają do palaczy. Zawarta jest ona w liściach tytoniu i stanowi składową część papierosa. Obecność nikotyny w organizmie następuje błyskawicznie. Wystarczy jedno zaciągnięcie się dymem by nastąpił w organizmie wyrzut dopaminy. Jest to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za układ nagrody. To za jego sprawą czujemy się rozluźnieni, mniej zestresowani i coraz częściej chcemy sięgnąć po kolejnego papierosa. Relaks i odprężenie to stan, w którym chcielibyśmy być jak najczęściej. To właśnie powoduje silne uzależnienie się od nikotyny.

Część książek podaje że nikotyna potrafi uzależniać tak samo mocno jak silne narkotyki. Ostatnie badania podważyły tą teorię jednak jej toksyczne właściwości są faktem. Szkodliwa jest szczególnie dla dzieci i zwierząt. Jednak nie ona stanowi główne zagrożenia dla naszego zdrowia. Najwięcej szkód powodują substancje powstałe na skutek spalania  tytoniu i substancji dodawanych do papierosów. W trakcie palenia wdychamy substancje silnie kancerogenne i tetragenne. To one w największym stopniu odpowiadają za związane z paleniem choroby nowotworowe i wady płodów. Podejmowane są próby obniżania zawartości substancji smolistych w papierosach jak na przykład w e-papierosie ale nie do końca się to sprawdza.

Liquidy używane do e-papierosów maja inne skutki uboczne i również nie są dla nas zdrowe. Warto zatem podjąć próbę wyjścia z nałogu. Często skutkują tabletki obniżające głód nikotynowy. Stosowane systematycznie przy odpowiednio silnej woli i motywacji pozwalają wyjść z nałogu. O tabletki lub inne produkty pomagające w walce z nałogiem wystarczy zapytać farmaceutę. Dostępne są one bez recepty.

1 thoughts on “Dlaczego tak ciężko rzucić palenie?

Comments are closed.