Szkodliwy nałóg palenia.

Szkodliwy nałóg palenia.

Chęć sięgnięcia po papierosa jest niezwykle silna. Paleniu towarzyszy często cały rytuał z tym związany. Poranna kawa, gazeta, papieros. Tak często to wygląda. Ludzie uzależniają się od tego nałogu szybko i mają ogromne problemy z rzuceniem. Substancją odpowiedzialną za uzależnianie się jest nikotyna. To za jej sprawą już po pierwszym dymku czujemy przyjemne odprężenie i mamy lepsze samopoczucie. Sama w sobie w niewielkich ilościach nie jest szkodliwa.

To co sieje największe spustoszenie w naszym organizmie, to substancje dodawane do papierosów i trujące związki, które wydzielają się podczas spalania. Lista możliwych chorób będących następstwem palenia jest niezmiernie długa. Najczęstsze to rak płuc i krtani. W obydwu przypadkach rokowanie jest dla pacjentów niepomyślne. Wydzielająca się w trakcie palenia adrenalina powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia co może przyczynić się do udaru lub zawału serca. Palenie powoduje, że nasz organizm za sprawą tlenku węgla zawartego w papierosach jest niedotleniony. Zapadalność na choroby będące następstwem palenia jest jedynie kwestią czasu.

Coraz więcej mówi się o tak zwanym bocznym strumieniu czyli dymie wydobywającym się z palącego papierosa, na który narażeni są bierni palacze. Jego szkodliwość jest jeszcze większa niż dym, którym zaciąga się palacz. Palenie naraża na utratę zdrowia naszych bliskich i ludzi z naszego otoczenia. Na skutek spadku formy w sposób kaskadowy pojawiają się inne dolegliwości. Otyłość, cukrzyca, męczący, przeciągły kaszel z odksztuszaniem flegmy.

Zamiana papierosa na inne substancje i sposoby palenia jak papierosy elektroniczne niewiele wnoszą ponieważ, są one równie szkodliwe jak tradycyjne palenie. Warto na chłodno przeanalizować  niekorzystne skutki związane z nałogiem i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Silna wola wraz z tabelkami hamującymi głód nikotynowy to doskonały sposób na pozbycie się nałogu. Byli palacze twierdzą, że różnicę w jakości życia i samopoczuciu bez papierosów widać już po kilku dniach. Zakup odpowiednich tabletek w zestawieniu z kosztami papierosów jest wręcz symboliczny. Jeżeli jeszcze pomyślimy o koszcie leczenia chorób to warto sięgnąć do kieszeni i zainwestować w siebie.

Papierosy to także nieświeży oddech i fatalny stan uzębienia. Pamiętajmy o tym, że w relacjach z innymi ludźmi lepiej jest pięknie wyglądać i świeżo pachnieć . Wówczas sami poczujemy się dużo lepiej.