Jak zerwać z nałogami
Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, objadanie się, a nawet wyczerpujące ćwiczenia fizyczne są nałogami. Przyczyny, jakie doprowadziły do ich powstania, mogą być różne. Jednak łączy je jeden wspólny element. Mogą zostać pokonane w ten sam sposób.
Pierwszy krok to świadomość problemu
Uzależnienie dotyka niemal wszystkie osoby. Jednak nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Fakt, że codziennie sięgasz po papierosa, coś słodkiego lub odruchowo przeglądasz media społecznościowe, może być dla Ciebie sygnałem. Nie wszystkie nawyki działają w taki sam sposób. Wiele z nich może pozostać niezauważonymi przez długi czas. Jednak jeżeli czujesz, że Twoje nałogi mają destrukcyjny wpływ na Twoje zdrowie. A osoby z Twojego otoczenia dają Ci do zrozumienia, że masz problem. Zastanów się, czy mają rację?
Jak się pozbyć nałogu?
Czynności wykonywane pod zewnętrznym przymusem i stres towarzyszący Ci w chwili kiedy nie możesz ich zrealizować, mogą świadczyć o tym, że masz problem. Świadomość, że masz nawyki, które szkodzą Twojemu zdrowiu lub są uciążliwe dla Twojego otoczenia, jest niezwykle istotna. Bez niej nie zdiagnozujesz „wroga” i nie podejmiesz próby wyeliminowania go. Zastanów się jakie czynności wykonujesz tak często, że nawet tego nie zauważasz. Pomyśl, jak wpływają na Twoje zdrowie, i jak czują się z tym Twoi najbliżsi. Zastanów się, czy podejmowałeś już próby, które miały pomóc Ci je wyeliminować. Jeśli tak, to pomyśl, dlaczego się nie powiodły.
Decydująca chwila i strategia
Już wiesz, co Ci szkodzi lub z czym masz problem? Zastanów się, co możesz zrobić, żeby zmienić tę sytuację. Zajmij się tym, na co masz realny wpływ. Jeżeli Twoim problemem są słodycze. Nie kupuj ich i nie przechowuj w domu. Unikaj miejsc, w których są dostępne. Jeżeli utrudnisz Sobie maksymalnie dostęp do nich, jest szansa, że przestaniesz po nie sięgać. Tak możesz zrobić z każdym nałogiem. Pijesz za dużo kawy. Zadbaj o to, żebyś nie miał jej pod ręką. Twoim problem są papierosy. Nie kupuj ich i nie przebywaj w towarzystwie palących ludzi. Unikając rzeczy, które Ci szkodzą i ludzi, którzy podobnie jak Ty mają z nimi problem. Nie wystawiasz się na pokusy.
Silna wola i zaparcie
Silną wolę można sobie wypracować. Nie jest to cecha, z którą się rodzimy. Każdy z nas pracując nad sobą, jest w stanie wytrenować umiejętność odmawiania sobie rzeczy, o których wiemy, że są szkodliwe. Przejmując odpowiedzialność za Siebie i Swoje decyzje, przejmujemy kontrolę nad życiem. W ten sposób możemy trwale pozbyć się zachowań, które szkodzą nie tylko nam, ale i naszym najbliższym.
Szkodliwe nawyki, czynności wykonywane pod wewnętrznym przymusem i nieprzemyślane decyzje szkodzą i są przyczyną wielu problemów. Warto wypracować sobie nowe „zdrowe” nawyki w miejsce starych i szkodliwych. Małe zmiany mogą być początkiem dużych. Jednak żeby je zobaczyć, trzeba pochylić się i zdiagnozować nałogi, które szkodzą. To jest pierwszy i najważniejszy krok do ich eliminacji.